آخرین مطالب
کد مطلب: 13736
تاریخ انتشار: جمعه 9 آبان 1399

پل مالان، قدیمی ترین پل هرات

پل مالان، قدیمی ترین پل هرات
اخبار > افغانستان  - یکی از قدیمی ترین و زیباترین پل های افغانستان پل ملان می ­باشد که بر روی رودخانه هریرود در منطقه مالان هرات که قدمت آن به دوران قبل از اسلام و همزمان با شکل گیری شهر هرات می­باشد، درست شده است.

ملان یک روستای کوچک در نزدیکی هریرود می باشد که طبق منابع تاریخی در دوران قبل از اسلام یک آتشکده ای در آنجا وجود داشت که مردم شهر هرات در آن به پرستش مشغول بودند. این پل بر روی یکی از مسیرهای قدیمی هرات -قندهار ساخته شده است که کاروان های زیادی از هرات که عازم سیستان، قندهار و هندوستان بودند از این مسیر عبور می­کردند. به طوری که قبل از احداث پل پشتو (پشتون) در سال ۱۳۴۰ تنها پلی که مسیر هرات - قندهار را پیوند می‌زد، پل مالان بود.

علاوه بر اهمیت پل مالان در راه های مواصلاتی ، نمیتوان از نقش اقتصادی این پل در ایجاد درآمد برای مردم هرات چشم پوشی کرد. در طول تاریخ این پل چندین بار مرمت شده است .به عنوان مثال در سال ۵۰۵ هجری و در دوران سلطان "سنجار سلجوقی"، این پل با یه تغییرات کوچکی تعمیر شد.

در حال حاضر پل مالان دارای ۲۲ تا زیرگذر می­باشد. و در حال حاضر عبور و مرور مردم "گذره" و "انجبیل" از بالای این پل صورت می­گیرد. "الکساندر همیلتون" توریست انلگلیسی که در اواخر قرن ۱۹ از شهر هرات بازدید داشت تعداد زیرگذر های این پل را ۱۹ عدد نوشته است. این توریست همچنین گزارشهایی که از شهر هرات و پل مالان را داشته است در سال ۱۹۰۴ در انگلستان به چاپ رساند.

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 6-1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 6-1