آخرین مطالب
کد مطلب: 13697
تاریخ انتشار: دوشنبه 5 آبان 1399

به مناسبت هفتاد سالگی دولتمند خال‌ اف - ۱۹۵۰

به مناسبت هفتاد سالگی دولتمند خال‌ اف - ۱۹۵۰
اخبار > تاجیکستان  - دولتمند خال اف خنیاگر و نوازنده و شاخص‌ترین فلک‌سرای تاجیکستان سال ۱۹۵۰ در روستای داغستان ناحیه شور‌آباد تاجیکستان او در خانواده‌ای کشاورز و اهل فرهنگ به دنیا آمد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو به نقل از همشهری آنلاین، نخستین استادان او پدرش خان محمد و برادرش نظرعلی بودند. او در مدرسه موسیقی و دانشکده هنر تاجیکستان تحصیل کرده است.

نخستین کنسرت دولتمند خال‌اف در سال 1963 در سن 13سالگی از تلویزیون سراسری شوروی سابق پخش شد واز 28 سال پیش از شعرهای مولوی در کارهایش استفاده کرد تا این که چند سال قبل و در زمان ریاست جمهوری ژاک شیراک به دلیل استفاده از اشعار مولوی در کارهایش، نشان طلایی کشور فرانسه به او اعطاء شد.

دولتمند همان‌گونه که به موسیقی اصیل تاجکستان و اشعار مولانا پایبند است، از شعرهای شاعران معاصر نیز استفاده می‌کند و حتی با ارکسترهای سمفونیک و گروه کر نیز کنسرت می‌گذارد.

دولتمند رهبر گروه فلک تاجیکستان است و به مقامات موسیقی تاجیکستان اشراف دارد.

موسیقی تاجیکستان شامل 6 مقام و فلک سرایی است. فلک موسیقی مردمی است که سال‌هاست آوازهای آن که قرن‌ها سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و اجرا می‌شود.

دولتمند درباره موسیقی فلک در مصاحبه‌ای گفته است: به‌دلیل استفاده از اشعار عرفانی در زمان شوروی سابق از سوی دولت تا حدودی اجرای این نوع موسیقی ممنوع بود.

دولتمند در سال‌های مختلف جشنواره موسیقی فجر و نیز برخی اجراهای ویژه به ایران آمده است و اجراهای متعددی را به صحنه برده است. از او آلبوم‌هایی نیز در ایران منتشر شده است.

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 6-2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 6-2