آخرین مطالب
کد مطلب: 13669
تاریخ انتشار: پنجشنبه 1 آبان 1399

پیام تبریک شوکت میرضیایف به مناسبت 21 اکتبر روز ملی زبان ازبکی

پیام تبریک شوکت میرضیایف  به مناسبت 21 اکتبر روز ملی زبان ازبکی
اخبار > ازبکستان  - رئیس جمهور ازبکستان گفت: زبان ازبکی یکی از بزرگترین زبان‌های جهان است و به این زبان تقریباً 50 میلیون نفر تکلّم می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان در پیام تبریک خود به مناسبت 21 اکتبر روز ملی زبان ازبکی گفت: زبان ازبکی یکی از بزرگترین زبان‌های جهان است و به این زبان تقریباً 50 میلیون نفر تکلم می‌کنند.

میرضیایف افزود: به خوبی یاد دارید که تصویب «زبان دولتی»در کشور ما در تاریخ 21 اکتبر سال 1989 میلادی با وضعیت سخت اجتماعی و سیاسی یک گام مهم در راه کسب استقلال ملی بود.

رئیس جمهور ازبکستان اظهار داشت: با توجه به درخواست جامعه در سال گذشته میلادی قانونی را در مورد ثبت این روز تاریخی به عنوان جشن زبان ازبکی به تصویب رساندیم. اطمینان دارم این جشن که امروز در کشور ما به طور وسیع تجلیل می‌شود، در زندگی ما جایگاه محکم و مناسبی برخوردار خواهد شد.

وی یادآور شد: هم اکنون در جهان حدود 50 میلیون نفر به زبان ازبکی تکلم می‌کنند که دلالت بر اهمیت این زبان در میان زبان‌های رایج جهان می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: با هدف توسعه فرهنگ، زبان و سنن تمام ملل و اقوام در تمام مناطق جمهوری حدود 140 مرکز ملی فرهنگی فعالیت می‌کنند. موسسات آموزش عالی و رسانه‌های گروهی این کشور هم زمان با زبان ازبکی فعالیت خود را به زبان‌های قره قلپاقی، روسی، قزاقی، قرقیزی، تاجیکی و ترکمنی نیز انجام می‌دهند.

رئیس جمهور ازبکستان گفت: امروز در 65 موسسه آموزش عالی کشورهای خارجی زبان و ادبیات ازبکی تدریس می‌شود، بسیاری از دانشمندان خارجی نیز در این حوزه پژوهش‌ می‌کنند.

وی اظهار داشت: اخیرا در افغانستان نخستین بار در سطح دولت روز جشن زبان ازبکی را جشن گرفتند که توسط جامعه، مردم ازبک مورد استقبال قرار گرفت.

میرضیایف همچنین ادامه داد: ما باید در زمینه برقراری همکاری‌های نزدیک با دانشگاه و مراکز خارجی که زبان ازبکی به عنوان یک زبان جداگانه تدریس می‌شود، کتاب‌های درسی تالیف کنیم. شاهکارهای ادبیات جهانی را به زبان ازبکی و بهترین نمونه‌های ادبیات ازبک را به زبان‌های خارجی ترجمه و منتشر کنیم.

وی در پایان تاکید کرد: به طوری که «عبدالله اولانی» یکی از روشنفکران برجسته گفته است: «زبان مادری قدرت بزرگی است که روحیه ملت ها را بالا می‌برد». در حقیقت عشق و وفاداری به میهن از عشق و وفاداری به زبان مادری آغاز می‌شود.

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 6-1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 6-1