آخرین مطالب
کد مطلب: 13617
تاریخ انتشار: جمعه 25 مهر 1399
با بررسی زمینه های همکاری‌های فرهنگی و علمی صورت گرفت:

میزبانی بخارا از نشست کمیسیون دولتی ازبکستان و روسیه

میزبانی بخارا از نشست کمیسیون دولتی ازبکستان و روسیه
اخبار > ازبکستان  - بیست و یکمین نشست کمیسیون بین دولتی ازبکستان و روسیه در شهر بخارا برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، بیست و یکمین نشست کمیسیون بین دولتی ازبکستان و روسیه در شهر بخارا برگزار شد.

این نشست کمیسیون بین دولتی به ریاست «سردار عمرزاق اف» معاون نخست وزیر، وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان و «ماکسیم رشتنیکوف» وزیر توسعه اقتصادی روسیه برگزار شد.

در این نشست همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های اقتصادی و بازرگانی، فرهنگی، علمی و فنی و همچنین ابعاد اولویت‌دار برای توسعه شراکت بررسی شد.

طرفین همچنین چشم انداز گسترش بیش از پیش همکاری‌های متقابل در زمینه سرمایه گذاری را بررسی و تاکید کردند که در حال حاضر طرح‌های بزرگ سرمایه گذاری به ارزش کلی 16 میلیارد دلار در زمینه‌های پتروشیمی، معدن، انرژی، بهداشت و داروسازی، تولید مصالح ساختمانی، صنعت نساجی و میوه و سبزیجات اجرا می‌شود.

تاکید شد که طی 3 سال اخیر مبادلات بازرگانی بین ازبکستان و روسیه 58 درصد افزایش پیدا کرده است که طرفین قصد دارند در آینده نزدیک حجم مبادلات بازرگانی بین دو کشور را تا 10 میلیارد دلار برسانند.

مقامات دو کشور همچنین اجرای 104 طرح جدید سرمایه گذاری در زمینه همکاری‌های صنعتی به ارزش 5 میلیارد و 800 میلیون دلار را بررسی و در مورد اجرای به موقع هر از یک طرح‌ها در مدت‌های هماهنگ به توافق رسیدند.

طرفین همچنین در مورد برگزاری نمایشگاه بین المللی سرمایه گذاری و صنعتی در شهر تاشکند در آخر ماه مارس سال 2021 میلادی که برای تولیدکنندگان ازبکستان و روسیه امکان برقراری روابط مستقیم را فراهم می‌کند، به توافق رسیدند.

در پایان این مراسم پروتکل بیست و یکمین نشست کمیسیون بین دولتی ازبکستان و روسیه در همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی به امضا رسید.

روسیه یکی از بزرگترین همکاران اقتصادی و بازرگانی ازبکستان است.

در حال حاضر در ازبکستان بیش از 961 واحد شرکت مشترک با سرمایه‌گذاری روسیه فعالیت می‌کنند. در ازبکستان نمایندگی 64 شرکت روسیه به ثبت رسیده است.

در روسیه نیز بیش از 560 شرکت مشترک با سرمایه‌گذاری ازبکان در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند.

مبادلات بازرگانی این دو کشور در سال 2019 میلادی در سطح 6 میلیارد و 600 میلیون دلار قرار گرفته است که نسبت به سال قبل 17 درصد بیشتر شده است.

روسیه استقلال این کشور را در تاریخ 20 مارس سال 1992 میلادی به رسمیت شناخته و در همین روز بین این دو کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 6+3

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 6+3