آخرین مطالب
کد مطلب: 13610
تاریخ انتشار: چهارشنبه 23 مهر 1399
به مناسبت سی و یکمین سالگرد برگزار خواهد شد:

جشن روز زبان ملی در ازبکستان

جشن روز زبان ملی در ازبکستان
اخبار > ازبکستان  - ازبکستان هر ساله در 21 اکتبر، روز تصویب قانون " زبان ملی" را به طور گسترده جشن می گیرد. امسال، 31 سال از ملی شدن زبان ازبکی می گذرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، از نخستین روزهای استقلال در ازبکستان، توجه زیادی به حفظ میراث ملی از جمله زبان، شده است.تصویب قانون " زبان ملی جمهوری ازبکستان" عامل مهمی در افزایش آگاهی، هویت ملی، تقویتمقام زبان مادری و انگیزه ای قدرتمند برای توسعه بود.

در حال حاضر، اسناد رسمی به این زبان نوشته می شوند.همچنین، زبان ازبکی به طور گسترده ای در ارتباطات بین المللی، مجامع جهانی و کنفرانس های بین المللی استفاده می شود.

لازم به ذکر است که برای اولین بار در تاریخاستقلال ازبکستان، رئیس جمهور شوکت میرضیایف در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به زبان ملی ازبکی صحبت کرد.

سخنرانی رئیسجمهور ازبکستان به زبان ملی برای همه ازبک هایی که در مناطق مختلف جهان زندگی می کنند به یکرویداد قابل توجه تبدیل شده است.

در سالهای اخیر،تاسیس دانشگاه دولتی زبان و ادبیات ازبکیدر تاشکند به نام علیشرنوایی، مطالعات عمیقدر ریشه های تاریخی زبان ازبکی را گسترش داده است.

توجه ویژه به توسعه زبان نوایی، به تقویت نقش و اقتدار آن در جهان کمک می کند.امروزه، زبان ازبکی در بسیاری از کشورهای جهان شناخته شده و مورد مطالعه قرار گرفته است.در اکثر دانشگاههای خارجی، بخشهای ویژه ای افتتاح شده است که دانشجویان خارجینه تنها جذابیت و زیبایی زبان ازبکی،بلکه فرهنگ غنی و تاریخ مردم ازبک را نیز می آموزند.

همچنین لازم به ذکر است که در جمهوری ازبکستان، نگرش احترام آمیز نسبت به زبانهای همه ملت ها و ملیت های ساکن در این کشور تضمین می شود و شرایط برای توسعه زبان های آنها فراهم است.

امکان تحصیل در همه مقاطع - از پیش دبستانی تا آموزش عالی - نه تنها به زبان ملی، بلکه به زبان های دیگر نیز فراهم شده است. رسانه های داخلی - روزنامه ها، مجلات، نشریات الکترونیکی، رادیو و تلویزیوننیز در این کشور به هفت زبان دنیا و ساکنان ازبکستان پخش و منتشر میشوند.

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 8-2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 8-2