آخرین مطالب
کد مطلب: 13559
تاریخ انتشار: شنبه 19 مهر 1399
در گفتگوی مقامات دو کشور بررسی شد:

توسعه گردشگری میان ازبکستان و ایران

توسعه گردشگری میان ازبکستان و ایران
اخبار > ازبکستان  - سفیر ایران در ازبکستان با «عزیز عبدالحکیم اف» معاون نخست وزیر و رئیس کمیته دولتی توسعه گردشگری این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی اکو به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «حمید نیرآبادی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان و «عزیز عبدالحکیم اف» معاون نخست وزیر، رئیس کمیته دولتی توسعه گردشگری دیدار و در مورد تقویت همکاری‌های متقابل در زمینه گردشگری با یکدیگر بحث و گفت‌وگو کردند.

طرفین تجربیات خود در زمینه کاهش پیامدهای پاندمی «کووید-19» در صنعت گردشگری را با یکدیگر در میان گذاشته برنامه‌ها و اقدامات لازم برای از سرگیری سفرهای بین المللی با در نظر گرفتن بهبود وضعیت پاندمی و از سرگیری ارتباطات هوایی مستقیم بین دو کشور را بررسی کردند.  

طرفین در این دیدار همچنین اجرای طرح های مشترک در زمینه های حفظ و مرمت میراث تاریخی و فرهنگی ازبکستان، تبادل تجربیات و آموزش کارشناسان در این حوزه و همچنین پیشبرد آثار عمومی میراث غیرمادی فرهنگی و تنظیم موضوعات ثبت آنان در فهرست سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو)را نیز بررسی کردند.

«حمید نیرآبادی» با اشاره به اینکه دولت ایران تحولات مثبت در ازبکستان را با خرسندی دنبال می کند، بر نقش بزرگ «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور در مسیر توسعه این کشور تاکید کرد. طرف ایرانی بار دیگر بر علاقه‌مندی زیاد برای توسعه بیش از پیش روابط بین پارلمانی، اقتصادی و بازرگانی، فرهنگی و گردشگری تاکید کرد.

طرفین در پایان این دیدار بر تسریع امضای برنامه های بین دولتی در زمینه گردشگری برای سال های 2020 و 2023 میلادی و همکاری متقابل در زمینه فرهنگ و هنر نیز تأکید کردند. دو طرف همچنین در مورد سازماندهی سفر هیئت های کارشناسان و متخصصان ایرانی به ازبکستان برای تدوین «نقشه راه» و تشخیص جزئیات کارهای مرمت آثار باستانی توافق کردند.    

علاوه بر این، با هدف توسعه گردشگری پزشکی توسط طرف ایرانی برنامه ریزی شد در استان سمرقند یک مرکز سلامتی با جذب کارشناسان و فن آوری های ایران ایجاد شود که آنجا تمام امکانات برای عمل های جراحی سنگین فراهم خواهد شد.

گفتنی است، در چارچوب نشست شورای نخست وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر تاشکند روز 2 نوامبر سال 2019 میلادی «عبدالله عارف اف» نخست وزیر ازبکستان و «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس‌ جمهوری ایران در مورد گسترش همکاری های متقابل در زمینه مرمت و بازسازی آثار تاریخی به توافق رسیدند.

مبادلات بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان در سال 2019 میلادی به بیش از 420 میلیون دلار رسیده است.

جمهوری اسلامی ایران استقلال ازبکستان‌ را در تاریخ 25 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 10 می سال 1992 میلادی بین این 2 کشور روابط سیاسی برقرار شده است.

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 8+4

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 8+4