آخرین مطالب
کد مطلب: 13485
تاریخ انتشار: جمعه 11 مهر 1399
در دیدار روشن عثمان اف و مهد رشید بن حسنان بررسی شد:

همکاری‌های عملی بین گروه‌های دوستی پارلمانی ازبکستان و مالزی

همکاری‌های عملی بین گروه‌های دوستی  پارلمانی ازبکستان و مالزی
اخبار > ازبکستان  - سفیر ازبکستان در مالزی و معاون رئیس پارلمان مالزی با یکدیگر دیدار و گسترش بیش از پیش همکاری‌‌های پارلمانی دو کشور را بررسی کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی اکو به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «روشن عثمان اف» سفیر ازبکستان در مالزی و «مهد رشید بن حسنان» معاون پارلمان مالزی دیدار و مسائل گسترش بیش از پیش همکاری‌های سازمان های قانون‌گذاری دو  کشور را بررسی کردند.

در این دیدار گزارشاتی مبنی بر ابتکارات «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان مطرح شده در چارچوب هفتاد و پنجمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد از جمله تنظیم و تصویب قانون بین المللی تعهدات داوطلبانه کشورها در دوران پاندمی، تامین دسترسی وسیع به داروها و واکسن «کووید-19»، سازماندهی نشست‌های جهانی در ریشه کنی فقر و امنیت غذایی، تصویب مقاوله نامه سازمان ملل متحد در حقوق جوانان و قطعنامه افزایش نقش پارلمان‌ها در دسترسی به اهداف توسعه پایدار و تامین حقوق بشر و همچنین اعلام منطقه دریاچه آرال به عنوان منطقه نوآوری‌ها و فن‌آوری‌های اکولوژی در اختیار طرف مالزی قرار گرفت.

در این دیدار تاکید شد که طرف مالزی اصلاحات در دست انجام در ازبکستان مبنی بر آزادسازی و اقتصاد مدرن، تکمیل مدیریت دولتی و زمینه‌های قضایی - حقوقی را ارزشمند دانست. 

طرفین همچنین چگونگی و ابعاد اولویت‌دار گسترش بیش از پیش همکاری‌های ازبکستان و مالزی را بررسی کردند.  

معاون رئیس پارلمان مالزی بر لزوم تداوم روابط بین نمایندگان دو کشور از جمله از طریق تبادل تجربیات روز در زمینه قانون‌گذاری و انجام سفرهای هیئت‌های پارلمانی با هدف تکمیل روابط دوجانبه با ابعاد جدید همکاری‌ها تاکید کرد.

همچنین بر اهمیت برقراری همکاری‌های عملی بین گروه‌های دوستی بین پارلمانی ازبکستان و مالزی تاکید شد.   

طرفین علاقمندی خود را برای گسترش بیش از پیش همکاری‌های متقابل در چارچوب سازمان‌های بین المللی از جمله سازمان ملل متحد، سازمان همکاری اسلامی و دیگر ساختارهای بین المللی ابراز کردند.

طرفین در پایان این دیدار در مورد تداوم روابط سیاسی- دیپلماتیک برای توسعه دستور کار همکاری‌های ازبکستان و مالزی به توافق رسیدند.

مبادلات بازرگانی ازبکستان و مالزی در سال 2019 میلادی با 50 درصد افزایش نسبت به سال 2018 میلادی در سطح 106 میلیون دلار قرار گرفته است.

هم اکنون در ازبکستان 16 شرکت با مشارکت سرمایه گذاران مالزی فعالیت می‌کنند.

مالزی استقلال این کشور را در تاریخ اول ژانویه سال 1992 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 21 فوریه سال 1992 میلادی روابط دیپلماتیک برقرار کرده است.

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5-2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5-2