آخرین مطالب
کد مطلب: 13400
تاریخ انتشار: یکشنبه 6 مهر 1399
در دیدار شوکت میرضیایف و نورسلطان نظربایف مورد تاکید قرار گرفت:

حمایت از تبادلات فرهنگی ازبکستان و قزاقستان

 حمایت از تبادلات فرهنگی ازبکستان و قزاقستان
اخبار > ازبکستان  - رئیس جمهور ازبکستان و نخستین رئیس جمهور قزاقستان طی دیداری چگونگی و چشم انداز روابط راهبردی دو کشور را بررسی کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع موسسه فرهنگی اکو به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان و «نورسلطان نظربایف» نخستین رئیس جمهور قزاقستان با یکدیگر دیدار و چگونگی و چشم انداز روابط راهبردی ازبکستان و قزاقستان را بررسی کردند.

این دیدار به پیشنهاد طرف قزاقستان در شهر مرزی «ساری آغاچ» استان «ترکستان» صورت گرفت.

مقامات دو کشور همچنین موضوعات بین‌المللی و منطقه‌ای نیز تبادل نظر کردند.

طرفین بر تداوم هماهنگی نزدیک و همکاری‌های موثر در سطح دولت با هدف رفع سریع پیامدهای شیوع جهانی پاندمی کرونا تأکید کردند.

در این دیدار بر اهمیت شکل گیری شرایط مناسب برای افزایش حجم مبادلات بازرگانی و دسترسی به شاخص‌های هماهنگ شده مبادلات، کمک برای اجرایی عملی طرح‌های اولویت‌دار تعاونی در صنعت، انرژی، کشاورزی و حمل و نقلی در چارچوب «نقشه راه» مشترک، حمایت از تماس‌های بین مناطقی و تبادلات فرهنگی تاکید شد.

در این دیدار همچنین پیشبرد شراکت منطقه‌ای در چارچوب توافقات نتایج دومین دیدار رایزنی روسای جمهور کشورهای آسیای مرکزی برگزار شده در ماه نوامبر سال گذشته میلادی در شهر تاشکند نیز بررسی شد.

علاوه بر این، ابعاد اصلی همکاری‌های متقابلا سودمند در چارچوب جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع مورد بررسی قرار گرفت.

در این دیدار شوکت میرضیایف و نورسلطان نظربایف مجددا بر پایبندی قاطعانه خود برای تحکیم پیوندهای حسن همجواری و روابط همه جانبه بین مردم برادر ازبکستان و قزاقستان تاکید کردند.

این دیدار در فضای شفاف و دوستانه سنتی برگزار شد.

هم‌اکنون قزاقستان یکی از بزرگترین همکاران بازرگانی ازبکستان محسوب می‌شود.

مبادلات بازرگانی ازبکستان و قزاقستان در سال 2019 میلادی با 10.6 درصد افزایش نسبت به سال قبل در سطح 2 میلیارد و 750 میلیون دلار قرار گرفته است.

هم اکنون در ازبکستان 260 شرکت با سرمایه‌گذاری قزاقستان از جمله 192 شرکت مشترک و 37 شرکت با سرمایه‌گذاری قزاقان در زمینه‌های ساختمان‌سازی، فرآورده‌های کشاورزی، تجارت، صنایع غذایی، فلزکاری و ماشین‌سازی فعالیت می‌کنند.

همچنین نمایندگی 3 شرکت قزاقستانی از طرف وزارت روابط اقتصادی و بازرگانی و سرمایه‌گذاری ازبکستان به ثبت رسیده است.

قزاقستان استقلال این کشور را در تاریخ 23 اکتبر سال 1992 میلادی به رسمیت شناخته و در همین روز بین این دو کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5+2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5+2