آخرین مطالب
کد مطلب: 13253
تاریخ انتشار: پنجشنبه 27 شهریور 1399
با حضور شاعرانی از ۴ کشور برگزار شد:

نشست بین‌‌المللی «شهریار در افق شعر و ادب اکو»

نشست بین‌‌المللی «شهریار در افق شعر و ادب اکو»
اخبار  - مؤسسه فرهنگى اکو هم‌زمان با روز ملی شعر و ادب فارسی و گرامیداشت سید محمدحسین شهریار، نشست بین المللی «شهریار در افق شعر و ادب اکو» را در تاریخ پنجشنبه 27 شهریورماه، از ساعت 20، برگزار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، در این نشست که به‌‌صورت مجازی برگزار شد، آقای سرور بختی، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو طی سخنانی شهریار را از پیشگامان عرصه ادبیات ایران برشمرد و بیان داشت: آثار شهریار، به‌‌ویژه غزل‌‌ها و منظومه‌هایش در کشورهای اکو، بارها ترجمه و منتشر شده است و عاشقان کلام بدیع با شور و شعف آن‌‌ها را مطالعه می‌‌کنند و هنرمندان، برخی غزل‌‌های شورانگیزش را وارد پرده موسیقی نموده‌اند.

رئیس مؤسسه فرهنگی اکو در ادامه ضمن تبریک این روز به همه مشتاقان شعر و ادب در سراسر جهان افزود: زبان و ادبیات این مرزوبوم، سری بر مشرق دارد و بری بر مغرب و افتخار و سرافرازی مردمان آن همین فضیلت نیای نکونام و سلف خوش‌‌پیام بوده است. آثار گویندگان نامور همگی با پیرایه خرد و اندیشه سالم، نکوکاری، بی‌آزاری، نافع بودن برای خود و دیگران، آبادگری و سازندگی، امید به فردای روشن، حسن هم‌‌جواری و هم‌‌زیستی مسالمت‌آمیز مزین شده و بر فرهنگ سایر مناطق اثر مفید و ماندگار باقی گذاشته است.

در ادامه آقای عسکر حکیم، شاعر سرشناس تاجیکستان، با تبریک روز بزرگداشت زبان فارسی به همه فارسی‌‌گویان جهان، اذعان داشت: زبان فارسی در رواج و رونق فرهنگ بشری مقام نهایت بالایی دارد؛ بنابراین پیش همه جهانیان عزیز و گرامی می‌‌باشد.

آقای افشین علا، شاعر و نویسنده نامدار ایران نیز در این برنامه، انتخاب مناسبت استاد شهریار را برای روز ملی شعر و ادب، انتخابی به‌‌جا برشمرد و در ادامه افزود: این افتخار را داشتم که زنده‌‌یاد خانم سیمین بهبهانی، بانوی شعر و غزل معاصر، شعری را که در سوگ مادرم سروده بودم، مشابه شعر «ای وای مادرم» استاد شهریار دانستند. شعر حلقه نورانی و ارزشمند همه شاعران منطقه اکو است و آموزه‌‌های شاعران بزرگ ما در هر دوره‌‌ای پیام دارد. وی ابراز امیدواری کرد که با اتحاد میان شاعران حوزه اکو آتش مقدس و شعله پرفروغ شعر زنده نگه‌داشته شود.

سید احمد حسینی، متخلص به شهریار از شاعران سرشناس پاکستان و بانو مهتاب ساحل، از شاعران نامدار افغانستان نیز در این نشست شعرخوانی کردند.

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5-4

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5-4