آخرین مطالب
کد مطلب: 13085
تاریخ انتشار: پنجشنبه 13 شهریور 1399
سرور بختی در نشست مجازی تاکید کرد:

زندگی ابوریحان نماد اتحاد کشورهای اکو + ویدئو

زندگی ابوریحان نماد اتحاد کشورهای اکو + ویدئو
اخبار  - مؤسسه فرهنگی اکو، هم‌زمان با روز ملی بزرگداشت ابوریحان بیرونی، نشست «بازشناخت میراث اندیشه و دانش ابوریحان بیرونی» را به صورت مجازی برگزار کرد.

سرور بختی در این نشست که روز پنجشنبه 13 شهریورماه برگزار شد، با تشریح آثار ماندگار و جایگاه بیرونی در منطقه اکو گفت: تاکنون مقالات دایرةالمعارفی و دانشگاهی بسیاری در کتاب‌‌های مرجع از بیرونی و درباره او، تألیف و تحریر شده است. بررسی این مقالات دانشورانه نشان می‌‌دهد که شخصیت جامع‌‌الاطراف و اثرگذار این دانشور پرآوازه، برپایه اخلاق حرفه‌‌ای و روش‌‌شناسی علمی رشد کرده و بالنده شده است.

رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، ضمن تأکید بر اینکه متفکران و اندیشمندان منطقه اکو، نقش ویژه‌‌ای در انعکاس هویت فرهنگی مشترک ملل اکو دارند افزود: بارزترین ویژگی شخصیت علمی و فرهنگی بیرونی آن است که ایشان در کشورهای ازبکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، ایران و افغانستان زندگی کرده و در هرکدام از این کشورهای حوزه اکو، کارهای پژوهشی انجام داده است. ابوریحان بیرونی امروزه محور همگرایی و اتحاد بیش‌ازپیش کشورهای حوزه فرهنگی و تمدنی اکو می‌‌باشد.

در ادامه نشست، دکتر سید حجت‌‌الحق حسینی، پژوهشگر و استاد دانشگاه، با بیان زندگی‌‌نامه ابوریحان بیرونی، به تبیین سبک و ویژگی‌‌های زبان و بیان بیرونی پرداخت. وی سادگی، ایجاز، عدم صنعت‌‌نمایی و چیرگی واژه‌‌های فارسی به عربی بیرونی را متأثر از سبک پهلوی برشمرد و اذعان داشت: کوته‌‌سخن‌‌ها یکی از ویژگی‌‌های نمایان سبک آثار بیرونی است که بهترین نمونه آن کتاب «التفهیم» می‌‌باشد. همچنین گاه‌شماری بیرونی همه روایت دارد و هم درایت و کتاب «آثارالباقیه» در گاه‌شماری ملت‌‌ها، نمونه بارز آن است.

دکتر حسینی در ادامه ضمن معرفی دانشمندانی نظیر جلال همایی، ابوالقاسم قربانی، پرویز اذکایی، ادوارد زاﺧﺎﺋﻮ، رمزی رایت و عبیدالله کریم‌‌اُف که به بیرونی‌‌پژوهی اهتمام داشته‌‌اند، بیان داشت: بیرونی نخستین کسی است که روش‌‌شناسی متکاملی را برای پژوهش در علوم انسانی ارائه نموده و آن‌‌ را با نگرش عقلانی و تحلیلی دنبال کرده است؛ و نیز ساختن کره جغرافیایی از ابتکارات بیرونی

نوآوری‌‌ها و ابتکارات بیرونی در نجوم، اخترشناسی، اشکال هندسی گل‌‌ها، ساختن کره جغرافیایی؛ ترجمه آثار از عربی به سانسکریت؛ محاسبه تقویم تطبیقی و بررسی روش‌‌های زمان‌‌سنجی؛ مردم‌‌شناسی و جامعه‌‌شناسی بیرونی، از دیگر مفاهیم مطرح‌‌شده در این نشست تخصصی است.

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 9-2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 9-2