آخرین مطالب
کد مطلب: 13061
تاریخ انتشار: پنجشنبه 13 شهریور 1399

ترمیم مسجد باغ قلعه فتوح در کابل

ترمیم مسجد باغ قلعه فتوح در کابل
اخبار > افغانستان  - محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات وفرهنگ، کار ترمیم اساسی مسجد باغ قلعه فتوح را درکابل ، افتتاح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی اکو به نقل از آژانس باختر؛ درمراسمی که به این مناسبت برگزارشده بود، پوهاند باوری خاطرنشان کرد که ساختمان های مسجد ، قصر و حمام باغ قلعه فتوح که درناحیه هفتم شهر کابل موقعیت دارد، ازساخته های دوره شاه امان الله خان غازی است و حدود صد سال قدمت دارد.
مسجد یاد شده همراه با چند ساختمان دیگر از جمله مدرسه، خانه امام و مکتب در مساحت ۲۴ جریب زمین، حدود ۱۰۰ سال پیش از سوی امیر امان الله خان به امیر سید عالم خان آخرین امیر و پادشاه بخارا که به افغانستان مهاجر شده بود اهدا گردیده است که تا اکنون هم این باغ به نام باغ پادشاه بخارا یاد میشود.
وی افزود تا دهۀ هفتاد خورشیدی همه ساختمان های اعمار شده دوره امانی پا برجا بود اما هنگام وقوع جنگ های داخلی در ساحه به همه این ساختمان ها آسیب های شدید وارد شد و به ویرانه تبدیل شد.
ترمیمات اساسی ساختمان قصر پادشاه بخارا در اوایل دهه نود خورشیدی توسط شاروالی کابل ترمیم اساسی شد اما سایر ساختمان های آن به همان حالت مخروبه باقی مانده بود.
این مسجد که توسط دستگاه ساختمانی افغانی شرکت انکشاف ملی طی شش ماه به قیمت مجموعی ۱،۹۶۵،۲۰۰ افغانی بازسازی میشود از جمله ۱۲ پروژه ی است که قرارداد آن در هفتم سرطان سال روان میان شرکت انکشاف ملی و وزارت اطلاعات و فرهنگ به امضا رسید.

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 8-4

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 8-4