آخرین مطالب
کد مطلب: 12578
تاریخ انتشار: پنجشنبه 9 مرداد 1399
موسسه فرهنگی اکو برگزار کرد:

اولین کارگاه آنلاینِ میراث خطی و مکتوب

اولین کارگاه آنلاینِ میراث خطی و مکتوب
اخبار  - موسسه فرهنگی اکو با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی اولین کارگاه مجازی در حوزه میراث خطی و مکتوب را افتتاح نمود.

این کارگاهها با هدف دانش افزایی اساتید دانشگاه، کارشناسان و متخصصان حوزه میراث خطی و مستند برگزار می گردد. در مراسم افتتاحیه این برنامه، سرور بختی رییس موسسه فرهنگی اکو، دکتر نعمت الله ایران زاده رییس دانشکده ادبیات دانشگاه علامه طباطبایی و دکتر تیشه یار مدیر همکاری های بین المللی دانشگاه علامه طباطبایی حضور داشتند. سرور بختی ضمن تشکر از حضور و استقبال گسترده اساتید و کارشناسان از کشورهای مختلف، از دانشگاه علامه طباطبایی که در این برنامه با این نهاد مشارکت داشتند، اظهار سپاس نمود.

ایشان در سخنرانی خویش خاطر نشان کرد  رسالت ما این است که از طریق افزایش آگاهی های عمومی در زمینه میراث مشترک فرهنگی،  همکاری های منطقوی را در زمینه های دیگر از جمله اقتصاد و سیاست نیز افزایش دهیم. بهمین خاطر به عنوان یک سازمان مبتکر هماهنگ کننده، تامین کننده و نظارت کننده به منظور تحکیم پیوندهای مردم منطقه با یکدیگر، وظیفه خود می دانیم که در زمینه میراث مشترک فرهنگی از طریق اجرای تحقیقات، برگزاری ورکشاپ ها، سمینارهای حقیقی و مجازی، و چاپ و نشر کتاب و مجله اقدام نماییم.

سرور بختی ادامه داد، تقویت همکاری میان دانشگاهها و دیگر موسسات فرهنگی منطقه، برپایی مراسم و برنامه هایی که منعکس کننده زندگی اجتماعی و فرهنگی مردمان کشورهای اکو باشد و تاسیس شبکه های ارتباطی بین مراکز فرهنگی، کتابخانه ها و موزیم های منطقه به منظور تبادل کتابها و نسخ خطی و آثار ارزشمند هنری و تصاویر کتابهای قدیمی از دیگر اقداماتی است که موسسه در راستای ارتقای جایگاه فرهنگی منطقه و افزایش همکاری های منطقوی در حوزه میراث مکتوب انجام می دهد.

سپس دکتر ایرانزاده رییس دانشکده ادبیات دانشگاه علامه به ایراد سخنرانی پرداخت. ایشان ضمن تشکر از موسسه فرهنگی اکو به میراث تمدنی مشترک در حوزه اکو اشاره نموده و از تجربه های خویش در برخورد با نسخه های بسیار ارزشمند در موسسه شرق شناسی تاجیکستان خاطر نشان کرد. ایران زاده بیان داشت

نسخه های خطی، میراث مشترک و برای مردمان این منطقه از نظر تاریخی، فرهنگی و تحقیقاتی بسیار حائز اهمیت است، لذا برماست که زمینه های لازم جهت شناسایی، توصیف، فهرستنگاری، تحقیق و چاپ  و حفاظت آنها را به وجود آوریم.

قابل ذکر است، اساتید و کارشناسانی از کشورهای افغانستان، ایران، تاجیکستان، ازبکستان، عراق، پاکستان، هند، کانادا و هلند، در این سلسله ورکشاپهای مجازی ثبت نام و شرکت کرده بودند. موضوعات " آشنایی با اسناد تاریخی و سندخوانی"، " مهرشناسی و مهرخوانی"، " تصحیح نسخه های خطی در حوزه علوم عقلی" و " ادبیات و تطبیقی و مطالعات فرهنگی" مباحث این سلسله کارگاههای آنلاین است که توسط آقای دکتر سعید انواری، آقای دکتر عبدالله آلبوغبیش و آقای دکتر سیدمحمد صادق ابراهیمیان تدریس می شود.

کارگاههای آموزشی آنلاین در حوزه میراث خطی و مستند، با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی جهت دانش افزایی و بهره گیری متخصصین و کارشناسان در کتابخانه ها، آرشیوها و موزه های ملی، موسسات شرق شناسی، اکادمی های علوم، گروه های زبان فارسی، متخصصین تاریخ و حقوق، کتابداران، نسخه شناسان و سایر افراد علاقمند به این حوزه ها از امروز نهم مردادماه آغاز شده است و الی ششم شهریورماه 99 ادامه دارد. 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 7+1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 7+1