آخرین مطالب
کد مطلب: 12450
تاریخ انتشار: شنبه 28 تیر 1399
پیام سرور بختی به دومین نشست فعالان نشر اکو:

نیاز به کتاب و کتابخانه، هرگز رنگ نمی بازد

نیاز به کتاب و کتابخانه، هرگز رنگ نمی بازد
اخبار  - آقای سرور بختی رئیس موسسه فرهنگی اکو در پیامی به دومین نشست فعالان نشر اکو که به میزبانی این نهاد بین المللی برگزار شد، تاکید کرد: شاید به ذهن‌ها خطور کند که امروزه با امکانات فضای مجازی، نیاز به کتاب و کتابخانه رنگ باخته است؛ درحالی‌‌که این‌‌طور نیست چرا که بستر معتبرترین اطلاعات موجود در همین فضای مجازی نیز کتاب‌‌ها و کتابخانه‌ها هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی اکو، متن کامل پیام آقای سرور بختی به دومین نشست فعالان نشر اکو که توسط نماینده ایشان قرائت شد، به شرح زیر است:

به نام خداوندِ جان و خرد                                                  کزین برتر اندیشه بر نگذرد

با عرض سلام و خیر مقدم به حضور اندیشمندان و پژوهشگران فرهیخته و عالیقدر حاضر در این مراسم.

بشر از آغاز آفرینش، در اندیشه برقراری ارتباط، تعامل و انتقال دانش و اطلاعات بود. این انگیزه و نیاز، باعث ایجاد پنج انقلاب فرهنگی در زمینه‌‌های خط، کاغذ، چاپ، رایانه و اینترنت شد تا ارتباطات و انتقال دانش محدود به زمان و مکان نباشد. کهن‌ترین و پایدارترین راهکار در جهت این انتقال و تعامل، کتاب و کتابت بود که به‌‌دنبال آن، یکی از اولین و مهمترین نهادهای فرهنگی، تحت عنوان کتابخانه‌ها شکل گرفتند و درنتیجه، جریان دوسویه بین کتابخانه‌ها و انقلاب‌های فرهنگی، عمیق‌تر، محکم‌تر و وسیع‌تر گردید.

شاید به ذهن‌ها خطور کند که امروزه با امکانات فضای مجازی، نیاز به کتاب و کتابخانه رنگ باخته است؛ درحالی‌‌که این‌‌طور نیست. بستر معتبرترین اطلاعات موجود در همین فضای مجازی نیز کتاب‌‌ها و کتابخانه‌ها هستند. اعتبار و سرمایه هر کتابخانه‌ای، منابع اطلاعاتی دست اول آن است که با گذشت زمان، نه‌‌تنها از اعتبار و ارزش مادی، فرهنگی، تاریخی، علمی و هنری آن‌‌ها کاسته نمی‌شود، بلکه روزبه‌‌روز اعتبارشان افزایش می‌یابد و یکی از ابزارهای دیپلماسی فرهنگی و علمی قلمداد می‌شوند.

با نگاهی به پیشینه کتابت و تاریخچه صنعت کاغذسازی، روشن است که مرغوب‌ترین نوع کاغذ، در منطقه اکو اختراع و تولید شده است. کاغذ سمرقندى از معروف‌ترین کاغذهاى مورد مصرف در سده‌هاى میانى دوران اسلامى به‌‌شمار می‌‌رفته است. کیفیت مناسب و بقای مطلوب این کاغذ، سبب رونق تجارت آن شد؛ به‌طوری‌که از سمرقند به خراسان، ری، بغداد، شام، مصر، شمال آفریقا و از آنجا به اسپانیا و نهایتاً به اروپا راه یافت.

در عصر معاصر نیز که نقطه عطف و اوج صنعت چاپ و نشر کتاب می‌باشد، بی‌‌گمان، صنعت چاپ، بسته‌‌بندی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این زمینه، یکی از حوزه‌‌های فرهنگی بسیار مهم در کشورهای عضو اکو محسوب می‌‌شود.

معتقدم گسترش رویدادهای نمایشگاه‎های فرهنگی، به‌‌ویژه نمایشگاه «کتاب» و نمایشگاه «صنعت چاپ و بسته‌بندی کشورهای عضو اکو (پکو)» گام بسیار مؤثری در توسعه تبادلات فرهنگی میان کشورهاست و سبب گشوده شدن افق‌‌های جدید در عرصه سیاست‌‌گذاری فرهنگی خواهد شد.

گرچه زیرساخت‌‌های فرهنگی، در دو دهه اخیر با تحولات مهم توسعه اجتماعی و فرهنگی همراه گردیده و اقتصاد نشر آسیب دیده، به‌‌‌‌طوری‌‌که ناشران نگران آینده نشر هستند؛ اما به‌‌گفته زیب النسا:

نومید نباید شدن از گردش ایام                                        هر شام که آید ز پی آن سحری هست

ما در مؤسسه فرهنگی اکو بر این باوریم که ضرورت مبادله فرهنگی میان جوامع، به‌عنوان عامل جلوبرنده در مسیر رشد و اعتلا همواره مطرح است و جامعه نشر نیز برای پیشرفت و به‌‌خصوص غلبه بر مشکلات و تهدیدها، باید متفاوت از گذشته، با همدلی و تدبیر، رو به آینده حرکت کند.

مؤسسه فرهنگی - بین‌‌المللی اکو که همواره توجه خود را بر گسترش روابط، تحکیم قرابت‌های فرهنگی و تثبیت جایگاه خود در عرصه جهانی معطوف ساخته است، تلاش دارد که در دوره مدیریتی جدید، نسبت به انتشار کتاب‌‌های آینه و ترجمه آثار ارزشمند مفاخر اکو به زبان‌‌های رایج در منطقه اهتمام جدی داشته باشد و در همین راستا، به‌‌تازگی کتاب «روزگار و آثار کمال خجندی» را به مناسبت هفتصدمین سال تولد کمال خجندی، شاعر و عارف سده هشتم هجری، منتشر کرده است.

نشست حاضر که در ادامه نشست‌‌های «هم‌‌اندیشی با فعالان عرصه نشر در حوزه کشورهای عضو اکو»، به معرفی مجموعه‌‌آثار انتشارات خردگان اختصاص یافته و شش اثر تازه از این انتشارات را رونمایی و معرفی خواهد کرد، فرصت بسیار مناسبی را برای معرفی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌‌های فرهنگی در این نهاد بین‌‌المللی فراهم نموده است.

در پایان ضمن تقدیر از همه مؤلفان، مترجمان و دیگر همکاران در تهیه و انتشار آثار، امیدوارم این مراسم داشته‌های علمی و فرهنگی کشورهای عضو اکو را بیش از پیش معرفی نماید.

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5-2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5-2