آخرین مطالب
کد مطلب: 12443
تاریخ انتشار: جمعه 27 تیر 1399

توسعه روابط فرهنگی پاکستان و ایران

توسعه روابط فرهنگی پاکستان و ایران
اخبار > پاکستان  - رییس مؤسسه اسپایر پاکستان در دیدار رییس خانه فرهنگ ایران در لاهور خواستار توسعه روابط علمی، فرهنگی و آموزشی با مراکز علمی و فرهنگی کشورمان شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علی‌اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور در جریان بازدید از مرکز گروه مؤسسات آموزشی اسپایر (Aspire) و شبکه خبری 7 نیوز، با مشتاق احمد، مدیرعامل این مرکز دیدار و در خصوص وضعیت فعلی مراکز آموزشی و دانشگاهی و گسترش روابط دو جانبه بحث و گفتگو کردند.

مشتاق احمد در سخنانی، گفت: متأسفانه در کشور پاکستان بخش آموزش دولتی از آغاز با کمبود بودجه مواجه بوده است. به همین دلیل افراد تاجر و سرمایه گذاران، در بخش آموزشی پاکستان سرمایه‌گذاری کرده و مدارس، دانشکده و دانشگاه‌های مختلفی را تأسیس کردند.

مدیرعامل مرکز گروه مؤسسات آموزشی اسپایر (Aspire) و شبکه خبری 7 نیوز افزود: گروه مؤسسات آموزشی اسپائر نیز یکی از پروژه‌های آموزشی شرکت صنعتی حسن است که در سال 2016 میلادی آغاز شد. این گروه در سراسر کشور دارای 250 مدرسه تا سطح دیپلم و تعداد 100 دانشکده است و در آینده‌ای نه چندان دور یکی از بزرگترین دانشگاه پاکستان را در شهر لاهور با عنوان دانشگاه اسپائر تأسیس می‌کند. علاوه بر این یک شبکه خبری با عنوان 7 نیوز که در سال 2018 میلادی آغاز به فعالیت کرد نیز یکی از پروژه‌های جدید شرکت صنعتی حسن است.

وی ادامه داد: گروه مؤسسات آموزشی اسپائر برای دانش‌آموزان و دانشجویان نیازمند برنامه‌های ویژه‌ای را نیز تدارک داده است. برای کسانی که متحمل شهریه‌های زیاد نمی‌شوند، پس از بررسی توسط بخش مرتبط مؤسسه، تخفیف ویژه‌ای به آنها داده می‌شوند و علاوه بر این برای دانش‌آموزان و دانشجویان ممتاز نیز بورسیه‌های ویژه‌ای تدارک داده می‌شوند. در حال حاضر حدود 30 درصد از دانش‌آموزان و دانشجویان از این بورسیه و تخفیف‌های ویژه استفاده می‌کنند.

مشتاق احمد اظهار کرد: گروه مؤسسات آموزشی اسپائر در نظر دارد که با دانشکده و دانشگاه‌های ایرانی روابط خود را آغاز کند. در این خصوص می‌خواهیم که با دانشگاه‌های مختلف پس از گفتگو تفاهمنامه‌های مختلف آموزشی، تبادل هیئت‌های دانشجویی و اساتید و ... را آغاز کنیم.

رضایی‌فرد در سخنانی، گفت: در جمهوری اسلامی ایران روند تحصیلی و نظام آموزشی متفاوت از کشور پاکستان است. در ایران به نظام تحصیلی دولتی اهمیت ویژه‌ای داده می‌شود و بودجه مناسبی برای این بخش اختصاص داده می‌شود. بر خلاف پاکستان سطح کیفیت در دانشگاه‌های دولتی ایران بسیار بالاتر از دانشگاه‌های خصوصی است. باید بگویم که آموزش عالی و همینطور آموزش‌های سال‌های قبل از آن، برای پیشرفت هر کشوری اقدامی بسیار ضروری و مهم است زیرا آینده هر مملکتی منحصر به دانشجویان و نسل‌های جوان است.

مسئول خانه فرهنگ ایران در لاهور تأکید کرد: تعدادی از دانشگاه‌های معروف و بزرگ ایرانی با دانشگاه معروف پاکستانی تفاهمنامه‌های مختلفی را به امضا رسانده و هر ساله تعداد زیادی دانشجویان و اساتید پاکستانی برای دوره آموزشی کوتاه مدت، دوره‌های دانش‌افزایی و ادامه تحصیل در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری عازم ایران می‌شوند.

وی همچنین، مطرح کرد: در ماه فوریه سال جاری میلادی دانشگاه اصفهان ایران تفاهمنامه‌ای را با دانشگاه بانوان لاهور به امضا رسانید. علاوه بر این دانشگاه تهران نیز تفاهمنامه را به دانشگاه لاهور به امضا رسانید.

در پايان اين ديدار، رضایی‌فرد به همراه مشتاق احمد از ساختمان مؤسسه و شبکه خبری 7 نیوز بازدید به عمل آورد. مشتاق احمد لوحی به رسم یاد بود به رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور اهدا کرد.

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5-4

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5-4