آخرین مطالب
کد مطلب: 12349
تاریخ انتشار: پنجشنبه 5 تیر 1399
از سوی رایزنی فرهنگی ایران برگزار شد؛

برگزاری جشن روز دختر در عشق آباد

برگزاری جشن روز دختر در عشق آباد
اخبار > ترکمنستان  - مراسم جشن ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر با حضور دختران ایرانی و ترکمن در رایرنی فرهنگی کشورمان در عشق‌آباد برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، در نخستین روز از دهه کرامت و در روز ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر، جشنی باشکوه با حضور دختران ایرانی و ترکمن در سالن اجتماعات این نمایندگی، برگزار کرد.

در این مراسم، رضا خانیان، رایزن فرهنگی کشورمان در ترکمنستان در سخنانی ضمن تبریک روز دختر اظهار کرد: امروز روز ولادت حضرت معصومه(س) خواهر گرامی امام رضا(ع) است که شما ترکمن‌ها به ایشان قزل امام می‌گویید.

وی افزود: این روز در ایران روز دختر نامیده شده و در آن مقام دختران گرامی داشته می‌شود. از سوی دیگر در ترکمنستان ما شاهد آن هستیم که قربان قلی بردی محمداف، رییس جمهور ترکمنستان، اهمیت زیادی برای نقش زن و به ویژه دختران در جامعه ترکمنستان قائل است و در همین چارچوب نقش دختران ترکمنستان هر روز در جامعه پر رنگ تر می‌شود.

خانیان همچنین، بیان کرد: پس دختران هم در ایران و هم در ترکمنستان عزیز هستند و این جشن باشکوه به همین منظور از سوی رایزنی فرهنگی ایران برگزار شده است.

دیگر سخنران این جشن، خانم شیدا اصغر زاده، کاشناس حقوقی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان بود که ضمن تبریک روز دختر به دختران ترکمنستان، گفت: ما امروز شاهد ایفای نقش فعال دختران هم در جامعه ایران و هم در ترکمنستان هستیم و این نقش هر روز ابعاد تأثیرگذارش بیشتر می‌شود.

وی در ادامه، افزود: امروز دختران هم در خانواده به عنوان الگوی مهربانی و عاطفه عزیز هستند و هم با سخت کوشی و تحصیل در رشته‌های مختلف در جامعه، نقش غیر قابل انکاری پیدا کرده‌اند.

اصغر زاده خاطرنشان کرد: مشاهده دختران با نشاط ترکمن که با پای بندی به سنت‌های خود در مسیر بالندگی قدم بر می‌دارند، هر ناظری را شگفت زده می‌کند.

پس از آن، رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان شعر خود درباره پای بندی دختران ترکمن به سنت‌های خویش را به مناسبت روز دختر خواند که با استقبال فراوان آنان روبرو شد.

اجرای نمایش طنز به زبان فارسی توسط گروه نمایش رایزنی فرهنگی ایران، برگزاری مسابقه‌ای هیجان انگیز و پخش سه کلیپ ساخته شده توسط این نمایندگی به این مناسبت فرخنده درباره دختران ترکمنی و ایرانی و اهدای جوایز به شرکت کنندگان از دیگر بخش‌های مختلف این جشن بود.

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 9-3

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 9-3