آخرین مطالب
کد مطلب: 12318
تاریخ انتشار: پنجشنبه 8 خرداد 1399
پیام تسلیت موسسه فرهنگی اکو به مناسبت؛

درگذشت "پروفسور میرحسین شاه"

درگذشت
اخبار  - ادیب، تاریخ نگار و پژوهشگر برجسته افغان

خبر درگذشت پروفسور میر حسین شاه، استاد تاریخ دانشگاه کابل و از بنیان گذاران دانشکده های ادبیات و علوم اجتماعی این دانشگاه، یک ضایعه بزرگ برای منطقه و برای اینجانب بسیار متاثر کننده است.

پروفسور میرحسین شاه، در کنار تدریس و آموزش دانشجویان بسیار، تحقیقات و تالیفات ارزشمندی دارد که در مطبوعات داخل افغانستان و در سطح بین الملل به نشر رسیده است. وی همدوره و همصحبت مورخان و اندیشمندان نامداری چون عبدالحی حبیبی، میرغلام محمد غبار، طالب قندهاری، شایق جمال، محمد هاشم میوندوال و دهها اندیشمند دیگر بود. پروفیسور میرحسین شاه از معدود مورخان افغان بود که به بیان تاریخ به صورت تحلیلی اعتقاد داشت. آثار زیادی در تاریخ و ادبیات از وی برجای مانده است که مشهورترین آنها "ترجمه حدود العالم من المشرق و المغرب" با حواشی و تعلیق مینورسکی ، "احوال و آثار امیر علی شیر نوایی" ، "افغان‌ها در هند"، " بحثی در احوال و آثار بیدل"، "تاریخ نویسی در شرق" ، "تاریخ هند در قرون وسطی"، نسخ خطی پشتو در کتابخانه های انگلستان و دهها اثر وزین دیگر می باشد که توسط دانشجویان، اساتید و پژوهشگران بسیاری در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته است.

ضایعه از دست دادن این ادیب، مورخ و اندیشمند منطقه را به ملت و دولت افغانستان تسلیت عرض نموده و برای ایشان آرامش ادبی خواستارم.

 

 

سرور بختی

رییس موسسه فرهنگی اکو

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 9+4

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 9+4