آخرین مطالب
کد مطلب: 12225
تاریخ انتشار: یکشنبه 20 بهمن 1398

قزاقستان 175مین سالگرد تولد آبای قونانبایف را جشن می گیرد

قزاقستان 175مین سالگرد تولد آبای قونانبایف را جشن می گیرد
اخبار > قزاقستان  - جمهوری قزاقستان 175مین سالگرد تولد متفکر و فیلسوف بزرگ قزاقستانی، آبای قونانبایف را جشن می گیرد.

به گزارش مؤسسه فرهنگی اکو، این کشور در حال تدارک برنامه های وسیعی در سطح ملی و بین المللیست. به نقل از www.inform.kz، بدین منظور، یک کمیته ویژه برای گفتگو در خصوص طرح ملی برگزاری جشنهای 175 سالگی آبای قونانبایف تشکیل شده است. این طرح شامل بیش از 500 برنامه مختلف است که در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی برگزار خواهند شد.

آبای قونانبایف دانشمند، متفکر، شاعر، روشنگر، بنیانگذار ادبیات نوین ملی، مترجم و آهنگساز مشهور قزاقستانی است. شعر و نثر وی بازتابی از هویت، زندگی، جهان بینی، شخصیت، روح، ایمان، زبان، سنتها و روحیات مردم قزاقستان است. آثار او بعدها به عنوان پدیده ای منحصر به فرد، نام «جهان آبای» را به خود اختصاص داد.

 

 

پیام جناب آقای قاسم ژومارت توقایف، رئیس جمهوری قزاقستان به مناسبت

175مین سالگرد تولد آبای قونانبایف

آبای و قزاقستان در قرن بیست و یکم

 

      امسال 175 مین سالگرد تولد آبای قونانبای اولی است. به مناسبت بزرگداشت سالگرد فرزند بزرگ مردم ما، یک کمیسیون ویژه کار مقدماتی را شروع کرده است. برگزاری رویدادهای گسترده در سطح ملی و بین المللی برنامه ریزی شده است. اما همه اینها نه برای بزرگ داشت، بلکه برای یک توسعه از نظر معنوی بر گزار خواهد شد.

     آبای قونانبای اولی به عنوان یک دانشمند برجسته، اندیشمند، شاعر، روشنگری، بنیانگذار ادبیات جدید ملی، مترجم، آهنگساز برچسب غیرقابل توصیفی بر تاریخ کشور برجای گذاشته است. در اشعار و گفته های وی، ملیت، صلح، زندگی، چشم انداز، شخصیت، روح، دین، ​​ذهنیت، زبان و روح در آن منعکس شده و سپس جهان آبای به عنوان پدیده ای بی نظیر ارزیابی شده است.

    سال گذشته مراسمی از خطابه و آثار آبای صورت گرفت. من همچنین در این رویداد کشوری که توسط یک دانش آموز مدرسه ای به نام لیلیم ارائه شد، شرکت و پشتیبانی کردم. این ابتکاری که دانش آموزان را جذب و تحریک می کند، از بچه های مدرسه گرفته تا اتباع جهان حتی تا شخصیت های مشهور جهان، ماه ها طول کشید.

     به همین دلیل، کل قزاقستان بار دیگر میراث آبای را مورد مطالعه قرار داده است. این احترام به ابای و یک روش مؤثر در پرورش فرزندان است. امیدوارم قرائت اشعار آبای امسال به مناسبت سالگرد این شاعر تجدید شود.

        جناب آقای نورسلطان نظربایف، نخستین رئیس جمهور - رهبر ملت قزاقستان در مقاله خود "جهت گیری به آینده: احیای معنوی" بر اهمیت تجدید و احیای آگاهی عمومی تأکید کرد. حفظ آگاهی ملی و سازگاری آن با الزامات زمان مدرن به یک موضوع پر اهمیت ملی تبدیل شده است. زیرا نوسازی آگاهی راه را برای پیشرفت موفقیت آمیز کشور در قرن بیست و یکم باز می کند.

     از این نظر معتقدم میراث آبای بسیار مفید است. آثار شاعر بزرگ امروز نیز اهمیت مبرم دارد. ایده های ابای همیشه می تواند یک اثر معنوی برای همه ما باشد.

   بنابراین لازم است در مورد استفاده منطقی از کار او در بازسازی ملت باز هم فکر کنیم.

  در این مقاله می خواهم اهمیت سخنان آبای برای روزگارمان و درسهایی که از آثار شاعر توسط مردم ما گرفته شده را با جهان  در میان بگذارم.

 

نمونه ای از ماهیت ملی

    پرسه احیا نه به معنای دور شدن از گذشته و تنها کشف ارزشهای جدید است.

    در حقیقت، این پدیده ای است که به دنبال توسعه میراث ملی ما به موازات روندهای مثبت امروز است. در این راستا، ما نمی توانیم آبای را دور بزنیم. این متفکر بزرگ بیش از یک قرن پیش ملت را به احیا، تجدید و انطباق با یک زندگی جدید فراخوانده بود.

    با نگاهی به آثار آبای می توانیم ببینیم که او همیشه می خواست تا کشور ترقی و پیشرفت کند، و او این ایده را ستوده بود. و می دانیم که پیشرفت، پایه و اساس آموزش و علم است. آبای قصد داشت تا مردمش به یادگیری علم توجه نماید. وی فرمود: "اگر دانش نیاموزید افتخار نکنید". مردم تا زمانی که به آموزش متوسل نشود، کشور در صدر نخواهد بود. و تا وقتی که دانش را به دست نیاورد، درقله افتخار قرار نمی گیرد. وی اظهار داشت: "ما نمی خواهیم برای به دست آوردن ثروت، علم بفروشیم"، اما تأکید کرد که برای رونق کشور نیاز به تسلط بر علم است. ما باید شعار اخلاقی وی را بفهمیم که گفته بود: "به سود فکر نکنید ، به وجدان فکر کنید، سعی کنید بیشتر بیاموزید".

     این یافته ها امروز هم مرتبط هستند. حتی مهمتر از همیشه است. زیرا در قرن بیست و یکم، ما می بینیم که هدف علم تلاش برای رسیدن به بالاترین درجه پیشرفت و رو به جلو است.

و وظیفه ما نه تنها پیگیر پیشرفت است، بلکه پیشگام این حرکت ها است.

    برای این کار باید سیستم آموزش را مدرن کنیم. کار زیادی برای این منظور انجام شده است ، اما هنوز شکاف هایی در آموزش داخلی وجود دارد. راه های بهبود آن در برنامه انتخاباتی من و کنفرانس ماه اوت گذشته مشخص شده است.

     تصویب قانون در خصوص وضعیت معلمان یکی از بهترین ابتکارات در این زمینه است. این گامی در جهت بهبود کیفیت آموزش است. در هر جامعه ای، معلم از جایگاه ویژه ای برخوردار است. معلمان نقش مهمی در آموزش و پرورش فرزندان دارند. مسئولیت احترام به معلم وظیفه ماست. بنابراین، دولت باید وضعیت حرفه تدریس را بهبود ببخشد و شرایطی را برای عملکرد شفاف آن ایجاد کند.

    یکی از موارد مهمی که آبای بر آن تأکید کرده است یادگیری زبان است. این شاعر در "بیست و پنجمین خطابه خود در ادامه بیان می کند که "دانستن زبان و فرهنگ جهانی باعث می شود که با پرسیدن چیز های بی ارزش قدر و منزلت خود را کم نکنیم و احساس پستی ننماییم.

    به هر حال ، برای این که با مردمی که از ما جلوتر هستند هم سطح باشیم، برایمان دانستن زبانهای آنها نیز اهمیت دارد.

       در زمینه تاریخی جدید ، درست است که یک تجسم و بهینه سازی جدید از زبان مادری ایجاد کنیم و آن وضعیت را بازتولید کنیم. در وهله اول ، زبان انگلیسی در اولویت است. اگر جوان ها زبان های خارجی یاد می گیرند، آنها امکانات بیشتر خواهند داشت با این حال، آنها باید از زبان مادری خود آگاه باشند. همانطور که ابای گفت، نسل جوان در صورت آشنای کامل با علم به  زبان خودش احترام می گذارد و چند زبانه بودن آنها بزای ملت خیلی مفیدی می شوند.  

    جهان در هر ساعت تغییر می کند ، نه هر روز. چالش های جدید و وظیفه های جدید در هر زمینه به وجود می آید. اخبار در علم انسان را به جلو سوق می دهد.

 

     شخصیت فرهنگ جهانی

      هر کشور متمدن مدرن می تواند به ثروت چهره های تاریخی اش افتخار کند. در میان آنها سیاستمداران ، دولتمردان و شخصیت های عمومی ، رهبران ، شاعران ، نویسندگان ، چهره های هنر و فرهنگ حضور دارند. مردم قزاقستان نیز فرزندان زیادی دارند. آبای در میان آنها جای مخصوصی دارد. اما ما تا این حال نتوانستیم متفکر بزرگ خود را به جهانیان ارائه دهیم.

    من طی سالهای خدمت دیپلماتیک خود اغلب با سیاستمداران و کارشناسان در زمینه های مختلف ملاقات کرده ام. من در مورد بسیاری از مسائل رایج در بشریت با جهانیان تبادل نظر کردم. به طور کلی  آنها از دستاوردهای سیاسی و اقتصادی قزاقستان به خوبی آگاه هستند. و آنها به خوبی با ارزشهای معنوی و فرهنگی ما آشنا نیستند. در همین راستا این سؤال پیش می آید: "چرا ما فرهنگ قزاق را از طریق آبای آشکار نمی کنیم؟" فلسفه ی آبای نابغه جهانی در کشور قزاقستان است. او ثمره ذهن را به همه بشریت داده است.

    محققان می گویند اعماق قدرت شاعرانه آبای اثر بی پایان از فرهنگ عامه قزاق ، هنر شرقی و غربی ، ادبیات روسی و آثار تاریخی گرفته است.

    روشنفکری بالای آبای در ذائقه مذهبی او نیز مشهود است. "الله صادق است ، کلمه الله صحیح است، کلمه صحیح همیشه درست است." واضح است که این اندیشه توسط فلاسفه شرق و غرب به اعماق رسیده است. و در "گفتار سی و هشتم"، نگرش به خدا را بیان می کند.

    فیلسوفان دینشناس که پیشینه معنوی آبای را ارزیابی کرده اند ، توجه ویژه ای به مفهوم وی درباره "مسلمان" می کنند. مفهوم "مسلمان فداکار" احتمالاً نه تنها در قزاقستان بلکه در کل جهان اسلام نقش داشته است. در اینجا فیلسوف ما آبای عبادت خدا است که در سطح جهانی از طریق این دیدگاه مذهبی همچنان به پیشرفت خود ادامه می دهد.

    همانطور که می دانید در پایتخت ما اجتماعات سنتی همه ادیان برگزار می شود. بین هدف چنین وقایع و دیدگاه بزرگ آبای تعادل وجود دارد.

    همه ما به میل شاعر برای خلوص روح بشر تلاش کرده ایم. همانطور که مشهور است، از طریق رمان "راه آبای" نویسنده مختار عوزوف، تصویر آبای به عنوان یک تصویر هنری در ادبیات جهان بسیار مورد استقبال قرار گرفت. اما این تنها یکی از جنبه های شناختن آبای است. برای آشنایی با آبای واقعی، شاعر آبای، معنای کلمات و اصطلاحات موجود در اشعار وی باید شفاف شود. باید آن را به زبان های اصلی دنیا ترجمه کرد و تمام مفهوم آن را حفظ کرد.

     دشوار است بگوییم که ما در این امر موفق شده ایم. ترجمه شاعران واقعی ملی به زبانهای دیگر کار آسانی نیست. مترجم نیز باید استعداد همان متفکر را داشته باشد. دانشمندان ، زبان شناسان و شهروندان دلسوز ما باید به این امر توجه ویژه داشته باشند. نورسطان نظربایف، اولین رئیس جمهوری - رهبر ملت قزاقستان تاکید کرده است: "آبای نه تنها شخصیت برجسته ای است که سهم ارزنده ای را در گنجینه های معنوی مردم قزاقستان به ارمغان آورد ، بلکه یک فرد خردمندی است که در راه تبدیل شدن به یک کشور بسیار زحمت کشیده است.

   آبای - شخصیتی شگفت انگیز در بین متفکران جهانی است.

     در واقع ، آثار یک شاعر خردمند می توانند زندگی معنوی نه تنها قزاق ها بلکه کل نژاد بشر را غنی سازند. زیرا محتوای آثار آبای پر از ارزشهای جهانی است. گفتار های فلسفه ای او گنجی مشترک مردم جهان است. این مجموعه ای از ایده های کلاسیک است. اگرچه این کفتار های او به طور "ضرب المثل ها"، "گفته ها و "کلمات پندی" متفاوت نامیده می شود، اما این ژانر خاصی است.

     آبای در اظهارات خود نشان می دهد که او شکوفا کرده و به درجات بالاتر صعود کرده است و میراث مشترک بشر را ستوده است. گفتار های فلسفه ای او جوانمردی، فرهنگ و نیکی است. اگه ما به دنبال گزینه های دیگر برای سخنان حکیم آبای گشته باشیم، نوشته های اندیشمند فرانسوی مونتن به ذهن می رسد. اما اگر مونته نگرو بیشتر بر شخصیت و شخصیت خود تأمل می کند ، اصلی ترین رسالت سخنان آبای این است که فکر کردن، به دیگر فکر بخشیدن و تبدیل به موقعیت هدفمند می باشد. با این حال، سخنان عالی اندیشمند بزرگ آثاری ارزشمند است.

    در فرهنگ جهانی آبای را هرچه در سطح عالی معرفی می کنیم، افتخار ملت ما بیشتر می شود. در عصر جهانی شدن و در عصر فناوری اطلاعات ، اندیشه های آبای باید مورد توجه همه باشد.

     به هر طریفی که آبای را تحسین می کنیم، لایق او است. زندگی و فعالیت خلاقانه او الگویی نه تنها برای مردم قزاقستان، بلکه برای کل جهان است. عقاید آبای در مورد انسان و جامعه، آموزش و علم، دین و سنت، طبیعت و محیط زیست، حکومت و دولت ، زبان و ارتباطات، قرنهاست که اهمیت آنها را از دست نمی دهد. زیرا میراث شاعر، اثر معنوی تمام بشریت است.

    وقتی که کشور قزاق وجود دارد، نام آبای در درجات بالاتر  خواهد رسید. اگر ستایش او را به عنوان ثروت معنوی خود بدانیم ، مطمئناً موطن ما در جهان افزایش خواهد یافت.

     ما به 175 سالگرد تولد آبای به عنوان یک واقعه ای که آگاهی عمومی را تجدید می کند و به توسعه کشوربه عنوان یک مردم تحرک می بخشد، اهمیت زیادی می دهیم.

    من فکر می کنم هدف اصلی این جشن یک نوع  گزارش به همه ملت است. انتقاد آبای انتقاد جدی است.

      رؤیای آبای، رویای مردم است. ما باید رویاها و آرزوهایمان را کنترل کنیم. اراده آبای قزاقستان جدید را در قرن بیست و یکم به چنین پیشرفت  هدایت می کند.

     رؤیای آبای رویای مردم است. ما باید در اجرای رویاها و آرزوهای ملتمان زحمت بکشیم. وصیعت آبای قزاقستان جدید را در قرن بیست و یکم به چنین پیشرفت هدایت می کند.

 

قاسم ژومارت توقایف   

رئیس جمهوری قزاقستان

 

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 6+2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 6+2