آخرین مطالب
کد مطلب: 12208
تاریخ انتشار: یکشنبه 6 بهمن 1398

رونمایی کتاب درباره نخستین عکاس ازبکستان

رونمایی کتاب درباره نخستین عکاس ازبکستان
اخبار > ازبکستان  - در خانه عکاسان شهر تاشکند، پایتخت ازبستان رونمایی از کتاب مصور "نخستین عکاس و فیلمبردار ازبک" که با ابتکار بنیاد اسلام کریم اف منتشر شده است، برگزار گردید. کتاب به مناسبت 82 مین سالگرد زادروز اسلام کریم اف، بنیان گذار استقلال دولتی ازبکستان و اولین رئیس جمهوری این کشور نشر شده است.

به گزارش موسسه فرهنگی اکو به نقل از خبرگزاری kultura.uz ،کتاب مذکور که به زبان های روسی و ازبکی از طرف نعیم کریم اف، محقق معروف ازبک تالیف شده است و درباره زندگی و آثار خدایبرگن دیوان اف (Khudoybergan Devonov) (1879 - 1938)، اولین عکاس و بنیان گذار سینمای ازبکستان حکایت می کند.

در مراسم رونمایی کتاب اکمل نورالدین اف، رئیس آکادمی نقاشان ازبکستان، نعیم کریم اف، نویسنده کتاب و دیگران ضمن تمجید از خدمات شایسته دیوان اف یادآوری و قدردانی نمودند.

سخنرانان ابراز داشتند که در فیلم های ساخته دیوان اف، "آثار معماری کشور ما"، "ترکستان در یک نگاه" ویژگی های زندگی مردم ازبک، آداب و رسوم و سنت های آنها به تصویر کشیده شده و این فیلم ها به عنوان اسناد تاریخی ازبکستان محسوب می شوند. در آثار او محبت صمصمی به وطن و تاریخ آن مجسم شده و آنهارا به عنوان استاد هنرمند به روی پرده سینما آورده است. نام این هنرمند سرشناس در تاریخ ازبکستان با حروف زرین ثبت شده است.

گفتنی است خدایبرگن دیوان اف از فعالان حرکت جدیدیه بود که در سال 1938 به قتل رسید.

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 6+1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 6+1