آخرین مطالب
کد مطلب: 12157
تاریخ انتشار: پنجشنبه 28 آذر 1398

گرامیداشت آیین یلدا در اکو

اخبار  - یازدهمین نشست از ماه‌‌گفتارهای علمی و ادبی اکو در تاریخ چهارشنبه 27 آذر‌‌ماه، همزمان با آیین باستانی یلدا در محل کتابخانه دیپلماتیک این نهاد بین‌‌المللی، با حضور دکتر علیرضا صالحی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، در ادامه ماه‌‌گفتارهایی که با حضور اندیشمندان عرصه علم، ادب و هنر در مؤسسه فرهنگی اکو برگزار شده است، یازدهمین ماه‌‌گفتار کتابخانه دیپلماتیک مؤسسه فرهنگی اکو، به موضوع «پیوندهای زبانی در حوزه کشورهای عضو اکو» اختصاص یافت.

دکتر علیرضا صالحی، مدرس دانشگاه و عضو شورای پژوهشی مؤسسه فرهنگی اکو، در آغاز این نشست با بیان اینکه مؤسسه اکو طی سال­های گذشته گام­های بسیار خوبی در حوزه فرهنگی به انجام رسانده است، به معرفی سازمان اکو، اهداف، ذخایر و زمینه­های فرهنگی مشترک میان کشورهای عضو اکو پرداخت.

دکتر صالحی با مروری بر دوره‌های تاریخی، زبان، مذهب و مفاخر ادبی ده کشور عضو اکو، به تبیین همگرایی‌ها و پیوندهای زبانی منطقه اکو پرداخت و گفت: انحصارگرایی زبان، مجال ندادن به سایر زبان‌ها، گرایش به سمت زبان سره و زدودن عناصر زبانی بیگانه، از نخستین گام­ها در مسیر انشقاق و نفاق فرهنگی به­شمار می­آیند.

ایشان با بیان اینکه بسیاری از تجلیات فرهنگی در قالب زبان است و گسترش فعالیت‌های فرهنگی در حوزه اکو، بدون پرداختن به همگرایی‌های زبانی و تقویت زمینه‌های مشترک زبانی امکان‌پذیر نیست، اذعان داشت: پیام اصلی این هم‌نشینی، تأکید بر دادوستد زبانی به عنوان مهم‌ترین رکن پرورش و ترویج زبان است.

در ادامه این نشست صمیمی آقای امیرحان یورولمازلار، جانشین سفیر ترکیه در ایران نیز درخصوص پیوندهای زبانی ایران و ترکیه، سخن به میان آورد و نکته‌های ارزشمندی را درباره اشتراکات فرهنگی و تعدد واژگان فارسی در زبان ترکی برای حاضران در جلسه مطرح کرد.

همزمان با نکوداشت شب یلدا که تجلی پیوند ریشه­دار و همدلی ملل اکو است، حسن ختام برنامه نیز تفأل بر دیوان حافظ بود.

مؤسسۀ فرهنگى اکو یک نهاد بین‌‌المللى است که باهدف تحکیم قرابت‌‌هاى فرهنگى، هنرى، پژوهشى و ادبی میان کشورهای عضو با دیگر کشورها تأسیس شده است.

 

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 9+2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 9+2