آخرین مطالب
کد مطلب: 12129
تاریخ انتشار: پنجشنبه 18 مهر 1398
در دومین کنگره بین المللی صلح؛

اهدا لوح ویژه ترویج صلح و دوستی به رئیس اکو

اهدا لوح ویژه ترویج صلح و دوستی به رئیس اکو
اخبار  - دومین کنگره بین المللی اکو صلح عصر روز دوشنبه پانزدهم مهرماه 98 با حضور دکتر محمد مهدی مظاهری رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، نمایندگان سفارتخانه های پاکستان، افغانستان ،روسیه سفید،آذربایجان ‌ودبیرخانه اقتصادی اکو، وکیلی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی، جمعی از امرای نظامی سابق کشور ودیگر دیپلماتها و میهمانان در محل این نهاد بین المللی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو دکتر مظاهری طی سخنانی در این مراسم با اشاره به آنکه در طی 3500 سال گذشته بشر تنها 200 سال را در صلح کامل سپری کرده است درحالیکه: قرآن کریم صلح را در قریب 140 آیه مورد تأکید قرار داده است. وی همچنین یکی از اصلی ترین شاخصه های موجود برای توسعه اقتصادی و سیاسی در کشورهای جهان را ایجاد ، بسط و گسترش صلح و امنیت برشمرد.

رئیس مؤسسه فرهنگی اکو با اشاره به تفاوتهایی پیرامون "صلح مثبت" و "صلح تحمیلی" تأکید کرد: منشور حقوق بشر کورش، عقلانیت سعدی و عشق مولانا بهترین مظاهر صلح مثبت برای جامعه امروز بشری هستند.

دکتر مظاهری با بیان برخی از فعالیت های صلح محور در این دوره مدیریت مؤسسه فرهنگی اکو گفت: از هر تلاشی برای گسترش صلح و دوستی در حوزه تمدنی اکو حمایت خواهیم کرد. وی در ادامه اقدامات صورت گرفته پیرامون صلح در تاریخ ایران را بیان کرد و از دستاوردهای موسسه فرهنگی اکو به افتتاح تمبر صلح اکو، مرزعه صلح اکو، لباس صلح اکو اشاره کرد که این دستاورها با مشارکت نمایندگان سازمان ملل، سفیران کشورهای عضو و سایر دیپلمات‌های مقیم تهران انجام شده است.

دکتر محمدعلی وکیلی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز طی سخنانی در این مراسم با تقدیر ویژه از توجه و اهتمام دکتر مظاهری رئیس مؤسسه فرهنگی اکو به مقوله صلح گفت: امروز پیرامون صلح سخن گفتن شجاعت می خواهد.

وی گفتمان صلح را به شکل تاریخی از دو منظر بیان نمود؛ ابتدا زبان فرهنگ علوی و صلح دوستی پیامبر اسلام (ص) ، سپس گفتمان انقلاب اسلامی و عنصر اصلی آن وعدالت. سپس به بسط مفاهیم عدالت و قدرت در بطن جامعه مدنی پرداخت و از انجمن خانه سرباز صلح به عنوان یک نهاد مدنی و مردمی و سخنگوی صلح در ایران یاد کرد.

مهندس رحیمی مدیرعامل خانه سرباز صلح هم از همکاری مشترک با موسسه فرهنگی اکو جهت ترویج فرهنگ صلح و همکاری در قالب اقداماتی در حوزه ورزش وترویج صلح و دریافت مجوز خبرگزاری صلح اشاره کرد و ادامه داد، طی مذاکرات و جلساتی که با موسسه اکو داشتیم اولین گام، تدوین بستری فرهنگی برای اجرای برنامه ها و اهداف مربوط به ترویج صلح بوده است. در انتها ایشان ضمن قدردانی از موسسه اکو و ریاست آن وهچنین اعضای خانه سرباز صلح و میهمانان، برای نهادینه شدن فرهنگ صلح، دوستی و مودت ابراز امیدواری کرد.

در ادامه مراسم، رئیس شورای بوکس دو مدال از طرف فدراسیون جهانی بوکس، به امیران نیروی ارتش، امیر سرتیپ حبیب بقایی و امیر سرتیپ احمد دادبین تقدیم کرد.

شایان ذکر است در پایان این مراسم جمعی از امرای سابق نظامی کشور به نمایندگی از خانه سرباز صلح با اهدا لوح یادبودویژه از تلاش های دکتر مظاهری در ترویج فرهنگ صلح تجلیل کردند و بیانیه پایانی کنگره هم قرائت شد.

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 6-1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 6-1