آخرین مطالب
کد مطلب: 12112
تاریخ انتشار: پنجشنبه 28 شهریور 1398
همزمان با روز ملی شعر و ادب فارسی برگزار شد:

ماه‌‌گفتار جایگاه سنائی در اقلیم هنر

ماه‌‌گفتار جایگاه سنائی در اقلیم هنر
اخبار  - دهمین نشست از ماه‌‌گفتارهای علمی و ادبی مؤسسه فرهنگی اکو، در تاریخ چهار‌‌شنبه 27 شهریور‌‌ماه، همزمان با روز ملی شعر و ادب فارسی، در محل کتابخانه دیپلماتیک این نهاد بین‌‌المللی، با حضور مدیران، مشاوران و جمع زیادی از هنرمندان و اساتید برجسته برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، در این نشست تخصصی، دکتر نادر کریمیان سردشتی، پژوهشگر و مدرس دانشگاه، ضمن قدردانی از دکتر مظاهری برای برگزاری این نوع محافل ادبی ، تخصصی و صمیمی، مشاهیر مشترک را در دنیای امروز که بیش از هر زمان دیگر نیاز به وحدت، همگرایی و یافتن هویت مشترک انسانی احساس می‌‌شود، عامل مشترک در تبادل افکارواندیشه و صلح‌‌وتفاهم بین‌المللی برشمرد که رسالت دیپلماسی فرهنگی را برعهده دارند و از این حیث می‌توانند الهام‌بخش دموکراسی و عدالت اجتماعی در جوامع باشند.

عضو هیئت‌‌علمی پژوهشکده زبان‌‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی در ادامه افزود: ادبیات فارسی با آثار فرهنگی و گسترده‌ای که در حوزه ادبیات عرفانی دارد، در جهان مطرح است و در این میان جایگاه آثار سنائی در اوج هنری است. او حکیم، خردمند، عارف و شاعر در همه زمینه‌های عرفانی و کلامی، حکمت و تصوف است. شخصیت سنائی غزنوی، ازجمله شخصیت‌های نادر تاریخ ایران، افغانستان و منطقه است. سنائی، از واسطه‌های بزرگ فرهنگ و تمدن ایران در انتقال عرفان و تصوف به دوره‌های بعد به‌‌شمار می‌آید. او میراث‌‌دار مرده‌‌ریگ‌های قبل از خود است و در حوزه عرفان و تصوف نقش محوری دارد.

دکتر کریمیان سردشتی در ادامه مراسم، به تشریح سفرها و تأثیرپذیری سنائی از عرفا و صوفیه در جریان این سفرها پرداخت و سپس با معرفی آثار منسوب و مسلم سنائی، دلایل تحول مضامین غزل و قصاید او را تبیین کرد و اذعان داشت که با بررسی آثار او می‌بینیم که این آثار تا چه اندازه حکیمانه است.

ایشان با بیان اینکه سنائی در قصاید مدحی مرجع علمی است، به موضوع سیر تحولات زندگانی و اندیشه‌های سنائی، اقلیم هنر و جایگاه سنائی در تاریخ ایران و ادبیات ایرانی، عرفان و تصوف در شعر و نثر سنائی و آرامگاه او پرداخت و سپس تحولات اندیشه، سیر و سلوک و زندگی‌نامه سنائی را بررسی کرد و مطرح نمود که سنائی شاعری صوفی‌‌مسلک است. او هرگز یک صوفی و عارف خانقاهی نبوده و باید ابتدا به عنوان یک شاعر، بعد حکیم و پس از آن به عنوان یک صوفی و عارف که تصوف اعتدالی و حکیمانه را به شاعران و عارفان بعد از خود منتقل نموده است، معرفی شود.

مکاتب ادبی، تفاوت شعر و نظم، صور خیال، سبک خراسانی و عراقی، تأسی شاعران دوره‌های بعد از سنائی، ادبیات تعلیمی، شعر انتقادی و انسان‌‌شناسی سنائی، منابع فکری سنائی (کتاب، سنت و فرهنگ اسلامی، متون صوفیه و میراث ایرانی) از دیگر مفاهیم موردبررسی در این نشست تخصصی بود.

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 6-1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 6-1