آخرین مطالب
کد مطلب: 12074
تاریخ انتشار: چهارشنبه 29 خرداد 1398

ماه­گفتار «الهیات محیط‌زیست»

اخبار  - هشتمین نشست از ماه‌‌گفتارهای علمی و ادبی اکو در تاریخ سه­شنبه 28 خرداد‌‌ماه در محل کتابخانه دیپلماتیک این نهاد بین‌‌المللی، با حضور دکتر محمدمهدی مظاهری، رئیس مؤسسه، دکتر سید مصطفی محقق داماد، نمایندگان کشورهای پاکستان و تاجیکستان، نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مدیران و مشاوران فرهنگی، هنری و رسانه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، دکتر مظاهری در آغاز این نشست تخصصی، محیط‌زیست و بحران حاصل آن را یکی از موضوعات بسیار مهم در عصر جهانی‌شدن برشمرد.

رئیس مؤسسه فرهنگی اکو پذیرش نگاه امانت­گونه به محیط‌زیست و تحقق مسئولیت مشترک در همگان نسبت به آن را نیازمند نواندیشی جوامع در بستر تعامل، تفاهم و صلح جهانی برشمرد و افزود: معتقدم توسعه و حفاظت از محیط‌زیست با تعاملات منطقه‌ای و همکاری‌های بین‌المللی، در مسیر پایداری قرار می‌گیرد و دیپلماسی محیط‌زیست، به‌عنوان رهیافتی مؤثر در حفاظت از منابع طبیعی تلقی می‌شود.

در ادامه نشست، دکتر سید مصطفی محقق داماد، ضمن قدردانی از توجه ویژه دکتر مظاهری به ترویج صیانت از محیط‌زیست، در خصوص رابطه مستقیم و معنادار بین ﻣﺘﻐﻴﺮﻫﺎی اﺣﺴﺎس ﻣسئوﻟﻴﺖ، اﺧﻼق محیط‏ زیستی و احیای ارزش‏های دﻳﻨﻲ در جهت ﺣﻔﻆ ﻣﺤﻴﻂ‏زﻳﺴﺖ سخنرانی کرد.

رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم، در رابطه با برخورد بشر در دوران مدرن با طبیعت اذعان داشت: در دوران مدرن، اندیشه بشرمحوری (اومانیستی) بر انسان حاکم شده است و بشر بر اساس عقل، اراده و منفعت­طلبی خود می‌کوشد چهره طبیعت را دگرگون کند. ایشان در ادامه افزود: برای فهم نظر اسلام نسبت به محیط‌زیست باید سه مطلب را خوب لمس کرد: خدا و رابطه او با جهان، انسان و طبیعت.

دکتر محقق داماد در ادامه پنج اصل‌ با عناوین: الف) طبیعت‌ مخلوق‌ خداوند است؛ ب) جهان‌ «آیه‌» خداست؛ ج) بشر مأمور به حفظ و آبادانی زمین است؛ د) طبیعت متعلق به کل بشریت است؛ هـ) نابود ساختن‌ گیاهان‌ و جانوران‌ ممنوع است را که درباره طبیعت در «قرآن مجید» مطرح شده تبیین نمود.

مؤسسۀ فرهنگى اکو یک نهاد بین­المللى است که با هدف تحکیم قرابت­هاى فرهنگى، هنرى، پژوهشى و ادبی میان کشورهای عضو با دیگر کشورها تأسیس شده است.

 

 

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 7+1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 7+1