آخرین مطالب
کد مطلب: 12073
تاریخ انتشار: سه شنبه 28 خرداد 1398

همایش علمی و ادبی اقبال درسالن همایش های دیپلماتیک اکو

اخبار  - مراسم نکوداشت دوحکیم بزرگ شعر فارسی با محور تبیین «فلسفه خودی» در اشعار سعدی شیرازی و اقبال لاهوری سه شنبه 98/3/22 با حضور دکتر محمدمهدی مظاهری، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، خانم رفعت مسعود، سفیر پاکستان، و جمعی از سفیران و دیپلماتها، اندیشمندان و پژوهشگران در محل این نهاد بین المللی برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، سفیر پاکستان در جمهوری اسلامی ایران، به عنوان اولین سخنران مراسم ضمن خوشامدگویی به تمام میهمانان، خاطر نشان کرد: «بدون همکاری صمیمانه دکتر مظاهری، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، برگزاری این همایش بزرگ میسر نبود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه سخنرانی خود را در مراسم نکوداشت دو شاعر برجسته فارسی زبان به زبان فارسی ایراد می کند، افزورد: افتخار میکنم که امروز در مورد سعدی و اقبال صحبت می کنم.

خانم رفعت مسعود با اشاره به اینکه وظیفه سفرا تنها در مسائل دیپلماتیک و سیاسی خلاصه نمی شود، گفت: «فرهنگ روح دوستی میان تمام مردم است و سعدی واقبال با اتکا به «فلسفه خودی» بهترین راهنمای ملتها برای حسن همجواری و افزایش برادری و مودت میان آنهاست».

سفیر پاکستان در ادامه افزود: «سعدی 700 سال قبل از اقبال به موضوع فلسفه خودی پرداخته است. علت انتخاب نکوداشت همزمان سعدی و اقبال توجه و تمرکز این دو حکیم شعر فارسی بر تبیین فلسفه خودی است.

وی همچنین با ابراز خرسندی از توجه ایرانیان به اشعار اقبال لاهوری گفت: «بکارگیری زبان فارسی در اشعار اقبال باید زمینه گسترش و احیای دوباره زبان فارسی را در پاکستان ایجاد کند» ایشان درخاتمه سخنان خود ضمن تشکر مجدد از دکتر مظاهری، در همکاری صمیمانه و مجدانه در برگزاری نکوداشت دو حکیم بزرگ شعر فارسی، از حضور دیپلماتها و محققان و پژوهشگران برجسته در این مراسم قدردانی کرد.

دکتر محمدمهدی مظاهری، هم در این مراسم، ضمن تشکر ازحضوراساتید دانشگاه تهران ،سفرا،دیپلماتها و چهره های فرهنگی کشور، از توجه و اهتمام خانم رفعت مسعود در برپایی نکوداشت دو حکیم شعر فارسی و تاکید بر صیانت از زبان فارسی به عنوان زبان مشترک حوزه تمدنی اکوقدردانی کرد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به جایگاه زبان فارسی و تأثیر عمیق آن بر جوامع حوزه تمدنی اکوگفت: از میان مفاخر پرتعداد حوزه تمدنی اکو، شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی و علامه اقبال لاهوری دو شخصیت بی نظیر در گستره زبان و ادبیات فارسی هستند که از توافق فکری در زمینه تبیین فلسفه خودی برخوردار هستند.

رئیس موسسه فرهنگی اکو با اشاره به نقش "سفر" در اندیشه و آثار این دو حکیم پارسی گوی افزود: توجه و تأکید بر فلسفه خودی نشان از آن دارد که این دو حکیم مشکلات ومسائل سیاسی، اجتماعی و اخلاقی جوامع و انسان معاصر را می دانستند و با روش شاعرانه و فلسفی خویش در پی ارائه راه حل هایی برای آن بودند.

دکتر مظاهری در تبین فلسفه خودی آن را راوی "خودگری" و "نافی بتگری" برشمرد و گفت: فلسفه خودی با اتکا به اختیار ،قدرت و خلاقیت خویش نه تنها ترک جهان نمی کند بلکه آن را نیز تسخیر می کند.

وی با اشاره به برگزاری این نوع مراسم و درس گفتارها در مؤسسه فرهنگی اکو تأکید کرد: این همایش علمی و ادبی می تواند ضمن احیای افکار و گسترش پیام های سعدی و اقبال در تحکیم روابط ادبی کشورهای حوزه تمدنی اکو نیز مؤثر باشد.

رئیس مؤسسه فرهنگی اکو با اشاره به چاپ 8 اثر از آثار علامه اقبال لاهوری در بخش انتشارات این نهاد بین المللی هم گفت: اعتقاد دارم در پناه قلمی شدن آثار خردورزان و فرزانگان راه های دست یابی به شناخت صحیح از تنوع فرهنگی ملت ها با تجربه های متفاوت تاریخی تسهیل می گردد.

شایان ذکر است دکتر ذوالفغار چیمارییس بنیاد اقبال در پاکستان ، دکتر قاسم صافی استاد دانشگاه تهران ، و دکتر بقایی ماکان اقبال شناس معاصر از ایران از دیگر سخنرانان این همایش پژوهشی بودند که هر یک به بررسی نقش و تأثیر زبان فارسی در ادبیات حوزه تمدنی اکو و تبیین زوایای مختلف "فلسفه خودی" در اشعار دو حکیم و فیلسوف زبان فارسی "سعدی و اقبال" پرداختند.

بنابر همین گزارش اجرای موسیقی زنده در دو بخش ،مشاعره و تجلیل از پژوهشگران با اعطاء لوح تقدیر از دیگر بخش های این مراسم بود که با استقبال حاضران روبرو شد.

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5+2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5+2