آخرین مطالب
کد مطلب: 12051
تاریخ انتشار: جمعه 13 اردیبهشت 1398

‎حضورسفرای اکو در خانه موزه آیت الله هاشمی

اخبار  - ‎جمعی از سفرای کشورهای عضو اکو و تعدادی از دیپلماتهای ارشد دیگرکشورها ومدیران و مشاوران موسسه فرهنگی اکو پیش از ظهر روز پنج شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸وباحضور دکتر محمد مهدی مظاهری در خانه موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی از خدمات کم نظیر ایشان ‎تجلیل کردند.

‎به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی اکو، دکتر مظاهری طی سخنانی در این مراسم که با همراهی مهندس محسن هاشمی انجام شد، گفت: موزه‌ها هویت فرهنگی ملل هستند و همچنین نماد دیپلماسی عمومی محسوب می شوند لذا اینجا حضور پیدا کرده‌ایم.

‎وی همچنین با قدردانی از حضور سفرای اکو و دیگر کشورها در این مراسم، افزود: هاشمی رفسنجانی شخصیتی بی‌بدیل در انقلاب اسلامی است و این فضا یعنی خانه موزه هاشمی رفسنجانی نیز الهام‌بخش نظرات و دیدگاههای او به سایرین خواهد بود. سفیر فلسطین به عنوان شیخ السفرانیزطی سخنانی در این مراسم با قدردانی ویژه از توجه و اهتمام آقای دکتر مظاهری به برگزاری این نوع مراسم گفت: آیت ا... رفسنجانی یکی از بزرگان سیاسی استثنایی بود و باعث افتخار است که ما امروز بخاطر ایشان در اینجا گرد هم آمده ایم.

وی با اشاره به سابقه طولانی آشنایی خود با آیت الله هاشمی، ایشان را شخصیتی توصیف کرد که در زمینه های گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی دارای تخصص بود و فقدان ایشان ضایعه ای بزرگ محسوب می شود. وی اظهار داشت که من ارادت شخصی به ایشان داشتم.

وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد که ملت ایران آینده ای درخشان خواهد داشت و با اشاره به سخنان امام خمینی (ره)بر اتحاد ملل اسلامی تاکید ورزید.دکتردریا اورس سفیر ترکیه در ایران نیز با اشاره به آنکه صحبت کردن در مورد هاشمی رفسنجانی سخت است چراکه او یکی از مهمترین شخصیت‌های تاریخ ایران است، گفت: رفسنجانی از اوایل انقلاب نقش تعیین‌کننده‌ای در سرنوشت کشور ایران داشت. اینکه اکنون خانه او تبدیل به مکانی برای خاطرات خوب شده است، احساس غریبی به من دست می‌دهد.

وی همچنین ادامه داد: گویا او هم‌اکنون اینجا ست و ما را تماشا می‌کند. افتخاری برای ما هست که در خانه ایشان حضور داریم و به خاطرات او ادای احترام می‌کنیم.

سفیر ترکیه در خاتمه با تشکر از رئیس موسسه فرهنگی اکو برای دعوت جهت بازدید از موزه آیت الله هاشمی خاطرنشان کرد: امیدوارم خاطرات هاشمی رفسنجانی تنها در این خانه نماند چراکه کارهایی که او برای مردم کشور ش انجام داده در متن ملت باقی می‌ماند. ما به عنوان کشوری که با تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران همیشه همراه بوده ایم، شاهد بودیم که هاشمی رفسنجانی همیشه در کنار امام خمینی(ره) ودیگررهبران انقلاب اسلامی حضور پیدا کرد و همواره عشق خدمت کردن داشت بنیاد حسین‌اف سفیر آذربایجان در ایران نیز با ایراد سخنانی در این مراسم گفت: هاشمی رفسنجانی بهترین روابط را با همسایگان برقرار می‌کرد و همچنین با جمهوری آذربایجان روابط بسیارخوبی داشت.

او ادامه داد: درآن زمانی که بخشی از نخجوان در محاصره بود، آقای هاشمی رفسنجانی به کمک مردم نخجوان آمد و مردم آذربایجان آن روزهای سخت که از سوی دولت ایران و با سرپرستی هاشمی رفسنجانی به آنها کمک می‌شد را فراموش نخواهند کرد.

سفیر آذربایجان خاطرنشان کرد: زمانی که سه استان آذربایجان نیز محاصر شده بودند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دستور داد تا مرزهای ایران باز شود و مردم به ایران آمدند و این کارها فراموش شدنی نیست. تمام این کارها سبب شد تا رئیس جمهور آذربایجان وقتی دفتر یادبودهاشمی رفسنجانی در آذربایجان باز شد، رسماً برای امضا و نوشتن این دفتر به سفارت ایران رفت و این دوستی و برادری و کارهای عظیم برای جهان اسلام و آذربایجان که توسط هاشمی انجام شده، فراموش نشدنی است.

او در خاتمه با قدردانی از رئیس موسسه فرهنگی اکویاداورشد؛کارهایی که در زمان هاشمی رفسنجانی انجام شده است، خاطره او را زنده نگاه می‌دارد.

‎محسن هاشمی رفسنجانی نیز طی سخنانی در این مراسم با تشکر از آقای دکتر مظاهری و خوشآمدگویی به سفرا و دیپلماتها، با اشاره به آنکه پدر او طی سال‌های زندگی‌اش به بیشتر کشورهای عضو اکو سفر کرده است، گفت: او به روابط کشورهای دوست و برادر و به خصوص همسایگان اهمیت زیادی می‌داد و توسعه کشور را نه تنها از داخل بلکه با کمک کشورهای دوست، بسیار مفید می‌دانست.
‎محسن هاشمی ادامه داد:آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به دنبال تنش‌زدایی با همه کشورهای جهان بود. امیدوارم روابط دوستانه با همه کشورهاچه از سوی ایران و چه از سوی سایر کشورها ادامه پیدا کند؛ مخصوصا در شرایط امروز ایران که تحریم اقتصادی از سوی آمریکا تحمیل شده است. همکاری کشورهای دوست و برادر می‌تواند مفید باشد.

‎او در ادامه به توضیح تاریخچه خانه موزه هاشمی رفسنجانی پرداخت و گفت: این خانه از 36 سال پیش محل زندگی خانواده هاشمی شده است. پدرم زمانی که امام خمینی(ره) از قم به تهران امدند،درجوارایشان ،تمام مدت عمر از آن سال تا زمان فوت در این خانه زندگی کرد. بعد از فوت او، این خانه را به موزه تبدیل کردیم و به هیچیک از اشیای خانه دست زده نشد و تمام اشیاء متعلق به خودشان و همسرشان است. بازدیدکنندگان می‌توانند با تصاویر و عکس‌هایی که درهر یک از اتاق‌ها قرار دارد، حضور او را در اتاق نظاره کنند.

‎شایان ذکر است در بازدید جمعی از سفرا و نمایندگان کشورهای خارجی از خانه موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی سفرای کشورهای ترکیه، آذربایجان، فلسطین ،ترکمنستان ،کرواسی ،زیمبابوه و نمایندگانی از کشورهای قزاقستان،روسیه،تاجیکستان و پاکستان حضور داشتند که بازدید کوتاهی هم از بیت امام(ره) و حسینیه جماران داشتند.

 

 

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 9+3

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 9+3