آخرین مطالب
کد مطلب: 12049
تاریخ انتشار: چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398

‎همکاری کمیته سپر آبی و اکو

اخبار  - اشتفان شولتز سفیر اتریش در ایران و کارل فون هابسبورگ رئیس کمیته سپر آبی و همراهان با دکتر محمد مهدی مظاهری رئیس مؤسسه فرهنگی اکو و تعدادی از مشاوران موسسه در محل این نهاد بین المللی دیدار و گفتگو کردند.

‎به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، دکتر مظاهری در این دیدار که عصر روز چهارشنبه یازدهم اردیبهشت 1398 برگزار شد، ضمن قدردانی از سفیر اتریش در ایران و خوشآمدگویی به رئیس کمیته بین المللی سپر آبی، با اشاره به جایگاه ویژه حوزه تمدنی اکو گفت: اهداف کمیته بین المللی سپر آبی که با تعبیر صلیب سرخ فرهنگی از آن یاد می شود با راهبرد دیپلماسی فرهنگی اکو اشتراکات فراوانی دارد.

‎رئیس مؤسسه فرهنگی اکو همچنین با اشاره به ابعاد مختلف میراث تمدنی در کشورهای اکو و ضرورت استفاده حداکثری از تجارب نهادهای بین المللی در حفظ مظاهر و مواریث تاریخی این حوزه تمدنی کهن، افزود: به عنوان یک نهاد بین المللی آمادگی هرگونه همکاری مشترک را با کمیته بین المللی سپر آبی داریم.

‎وی در ادامه گفت: حفظ مواریث بشری، ترویج صلح و تثبیت سلامت محیط زیست از جمله محورهای راهبردی مؤسسه فرهنگی اکو است.
‎رئیس مؤسسه فرهنگی اکو در خاتمه با اشاره به ابزارهای اطلاع رسانی این نهاد بین المللی خطاب به رئیس کمیته بین المللی سپر آبی، گفت: کلیه امکانات رسانه ای ما در حوزه وبسایت، مجلات و انتشارات آماده همکاری در زمینه اطلاع رسانی برای پیشگیری از وقوع آسیب های احتمالی به مواریث تاریخی در هنگام بلایای طبیعی است.

‎آقای اشتفان شولتز سفیر اتریش در ایران نیز طی سخنانی در این دیدار با اشاره به روابط دیرینه و 700 ساله ایران و اتریش در کنار گستره قابل توجه کشورهای عضو اکو، گفت: توجه ویژه آقای دکتر مظاهری رئیس مؤسسه فرهنگی اکو به حفظ مواریث تاریخی و فرهنگی، آینده روشنی را برای همکاری های مشترک متصور می سازد.

‎وی همچنین با استقبال از اعلام آمادگی اکو برای همکاری با کمیته بین المللی سپر آبی افزود: قطعاً در نشست های آینده از دیدگاه های رئیس و همکاری کارشناسان مؤسسه فرهنگی اکو بهره خواهیم گرفت.

‎آقای کارل فون هابسبورگ رئیس کمیته بین المللی سپر آبی نیز طی سخنانی در این دیدار ضمن تشکر ویژه از میزبانی صمیمانه رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، در استقبال از دیدگاه های ایشان، گفت: امروز هویت منطقه ای ملت ها در خطر است و اقدامات پیشگیرانه برای حفظ مواریث فرهنگی، تاریخی و تمدنی در اشکال مختلف آن امری اجتناب ناپذیر است.

‎وی همچنین با بیان تاریخچه ای از تأسیس کمیته بین المللی سپر آبی افزود: قریب نیمی از مواریث فرهنگی کشورها در ۱۰۰ سال اخیر، بر اثر جنگ ها و بلایای طبیعی از دست رفته اند که این زنگ خطری جدی برای دنیاست.

‎رئیس کمیته بین المللی سپر آبی نیز با استقبال از اعلام آمادگی مؤسسه فرهنگی اکو برای همکاری با این نهاد بین المللی تأکید کرد: پیشنهاد تشکیل کمیته سپر آبی اکو را حتما مورد بررسی قرار خواهد داد.

‎شایان ذکر است کمیته (کارگروه) بین المللی سپر آبی که دفتر اصلی آن در اتریش است طبق ماده 47 پروتکل دوم 1999 مصوب یونسکو به عنوان نهاد مشورتی کارگروه حمایت از اموال فرهنگی در زمان درگیری مسلحانه و بلایای طبیعی (موضوع ماده 24 پروتکل دوم) به رسمیت شناخته شده و در 40 کشور دنیا، دفتر دارد.

 

 

 

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5-4

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5-4