آخرین مطالب
کد مطلب: 12043
تاریخ انتشار: پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398

همکاری اکو و قشم در توسعه ژئوتوریسم

اخبار  - نشست مطبوعاتی دکتر محمدمهدی مظاهری، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو و مهندس حمیدرضا مومنی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، عصر روز دوشنبه دوم اردیبهشت ماه 1398 با حضور خبرنگاران و رسانه های داخلی و خارجی در محل این نهاد بین المللی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، دکتر محمدمهدی مظاهری، رئیس این نهاد بین المللی، طی سخنانی در این نشست مطبوعاتی ضمن بیان راهبرد مؤسسه فرهنگی اکو در دوره جدید جهت گسترش همکاری ها با مناطق آزاد کشور گفت: «در سال گذشته تفاهم نامه ای با دبیرخانه مناطق آزاد کشور امضا شد که برابر مفاد آن، افزایش همکاری های اکو و مناطق آزاد در دستورکار قرار گرفت».

وی در ادامه و در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره علل توجه ویژه برای همکاری های اکو با مناطق آزاد افزود: «توسعه گردشگری یکی از راهبردهای اصلی مؤسسه فرهنگی اکو در دوره جدید است که مناطق آزاد به خاطر بهره مندی از تسهیلات تردد و امکانات ویژه در اولویت این نوع برنامه های اکو در حوزه گردشگری قرار گرفته اند.»

دکتر مظاهری با بیان اینکه ژئوتوریسم هم یکی از زیرمجموعه های مهم حوزه گردشگری است، گفت: «منطقه آزاد قشم در حوزه ژئوپارک، نماینده آسیاست و از همین لحاظ بسیار موردتوجه خواهد بود.»

رئیس مؤسسه فرهنگی اکو همچنین به دیگر برنامه های ویژه این نهاد بین المللی برای توسعه گردشگری اشاره و افزود: «برنامه های محور ی از جمله افتتاح مزرعه صلح اکو، برگزاری جشن نوروز بی مرز، گردشگری دیپلماتیک اکو در تهران، گردشگری ویژه همسران دیپلماتهای مقیم تهران، همکاری در مراسم روز جهانی گردشگری، برگزاری سمینارها و تشکیل دفاتر اکو در سایر استانها، حمایت از همایش های مرتبط با حوزه تمدنی اکورا در سال گذشته انجام دادیم و همکاری با منطقه آزاد قشم و کیش در راستای توسعه ژئوپارکها و بالتبع آن، ژئوتوریسم برای مؤسسه فرهنگی اکو اهمیت ویژه ای در سال جاری دارد».

رئیس مؤسسه فرهنگی اکو در خاتمه با برشمردن ابعاد مختلف دیپلماسی فرهنگی اظهار امیدواری کرد مباحثی همچون گردشگری، موزه هاو ورزش در آینده موردتمرکز و بهره برداری بیشتری برای افزایش دوستی بین ملتهای حوزه تمدنی اکو قرار بگیرند.

مهندس مومنی، مدیرعامل منطقه آزاد قشم، نیز در این نشست مطبوعاتی اعلام کرد: «بنا به توافقی که با دکتر محمدمهدی مظاهری، ریاست محترم مؤسسه فرهنگی اکو صورت گرفته است منطقه آزاد قشم به زودی در تاریخ های هشتم و نهم اردیبهشت میزبان سفرای اکو خواهد بود».

وی در ادامه تصریح کرد تنها ژئوپارکی که در خاورمیانه وجود دارد، ژئوپارک قشم است. مدیرعامل منطقه آزاد قشم همچنین افزود: «طی دو سال و نیم گذشته، مذاکرات زیادی انجام دادیم تا شبکه جهانی ژئوپارک را متقاعد کردیم که قشم به جامعه جهانی بپیوندد که در نهایت، موفق به اخذ استانداردهای لازم شدیم و در مراسمی با حضور 27 کشور جهان که دارای ژئوپارک بودند، رسما اعلام شد که قشم به لیست ژئوپارکهای دنیا پیوست».

مهندس مومنی، در خاتمه ضمن تشکر از همکاریها و تعاملات ویژه مؤسسه فرهنگی اکو با منطقه آزاد قشم وعده داد: «امسال گردشگری فضا را نیز با همکاری سازمان فضایی کشور در قشم به انجام خواهیم رساند که گامی استثنایی برای توسعه این جزیره زیبا و منحصر به فرد خواهد بود».

 

 

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5-1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5-1