آخرین مطالب
کد مطلب: 12030
تاریخ انتشار: جمعه 2 فروردین 1398

"تحویل سال نو با نوای سراج در اکو"

اخبار  - اولین آیین تحویل سال نو با رویکرد بین المللی و نوای استاد حسام الدین سراج در قالب جشن نوروز بی مرز شامگاه چهارشنبه 29 اسفند 97 با حضور دکتر محمد مهدی مظاهری رییس مؤسسه فرهنگی اکو، سفرای کشورهای فلسطین، گرجستان، افغانستان، ترکمنستان ،پاکستان،قزاقستان و آذربایجان، نمایندگان کشورهای قرقیزستان ، تاجیکستان ‌،ترکیه ،وزارت امور خارجه، و زارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، دکتر جبلی معاون برون مرزی صدا و سیما و دهها میهمان داخلی و خارجی دیگر و هنرمندان در محل این نهاد بین المللی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، دکتر محمد مهدی مظاهری طی سخنانی در این جشن کم نظیر 4 ساعته در تبین نام گذاری "نوروز بی مرز" گفت: نگاه به جهان از منظربزرگان و حکیمان ادب فارسی به ما می آموزد که باید جهان را با بینشی حکیمانه و نگاهی لبریز از عشق و انسانیت بنگریم تا از حصار تنگ نظری ها و برتری جویی های فرهنگی و نژادی بیرون بیاییم.

رئیس مؤسسه فرهنگی اکو همچنین با اشاره به آنکه نوروز آیین صلح و دوستی است، تأکید کرد: نوروز پنجره ای رو به همدلی و همگرایی میلیون ها نفر درگستره ای به وسعت ایران فرهنگی ازچین و قفقازوآسیای مرکزی،پاکستان و هند و افغانستان تاترکیه ودول بالکان و اسپانیااست.

دکتر مظاهری در خاتمه سخنان خود ضمن تبریک فرا رسیدن نوروز خجسته به تمام ملت های منطقه نوروزاظهار امیدواری کرد "نوروز بی مرز" طلیعه ای برای عینیت بخشیدن صلح و دوستی ، پاکی و راستی در حوزه تمدنی اکو و سایر مناطق جهان باشد.

آقای صلاح زواری سفیر فلسطین در جمهوری اسلامی ایران سخنران بعدی جشن نوروز بی مرز بود که با تمجید از ابتکار عمل دکتر مظاهری رئیس مؤسسه فرهنگی اکو در ایجاد زمینه اتحاد ملتهای حوزه تمدنی اکو، اظهار امیدواری کرد امت اسلام نیز در مسیر تحکیم وحدت و پرهیز از تفرقه ها و تفوق جویی ها گام بردارد.سفیر افغانستان نیز طی سخنانی در جشن نوروز بی مرز با اشاره به پیشینه تاریخی و کهن آیین های نوروزی در منطقه اکو از توجه ویژه دکتر مظاهری به محور صلح آفرین "نوروز" قدردانی کرد.

خانم رفعت مسعود سفیر جمهوری اسلامی پاکستان نیز طی سخنانی در جشن نوروز بی مرز با اشاره به برخی آیین های نوروزی در سرزمین پاکستان از نوروز به عنوان یکی از مهمترین محورهای اشتراک فرهنگی در منطقه نام برد و تأکید کرد: اقدامات دکتر مظاهری در مقام ریاست مؤسسه فرهنگی اکو کاملا مبتنی بر گسترش و ترویج اشتراکات و پرهیز از تفرقه هاست.

آقای اورازبای سفیر قزاقستان که با همراهی یوسب چاخواشویلی سفیر گرجستان در جمهوری اسلامی ایران در جشن نوروز بی مرز شرکت کرده بود نیز طی سخنانی در این آیین کم سابقه با اشاره به برخی ابتکارات دکتر محمدمهدی مظاهری رئیس مؤسسه فرهنگی اکو حمایت مجدد خود را از گسترش دیپلماسی عمومی بر پایه اشتراکات فرهنگی را در این نهاد بین المللی اعلام کرد.

خانم کتایون ریاحی مؤسس بنیاد نیکوکاری کمک و بازیگر برجسته سینمای ایران که اخیراً در دیدار با دکتر مظاهری آمادگی خود را برای پذیرش جایگاه سفیر "صلح و نوروز" برای تحکیم روابط کشورهای سرزمین اکو اعلام کرده بود آخرین سخنران جشن نوروز بی مرز بود.

وی ضمن اشاره به برخی برنامه ها و اهداف خو دبرای کمک به صلح و دوستی و برادری در میان تمام ملت های جهان، گفت: همکاری با مؤسسه فرهنگی اکو فرصت بسیار مغتنمی است تا بتوانم به عنوان سفیر " صلح و نوروز" در تحقق اهداف مشترک برای مقابله با هرگونه جنگ و خونریزی تلاش کنم.حسام الدین سراج استاد آواز ایران به همراه نوازندگان برجسته موسیقی میهمانان ویژه جشن نوروز بی مرز بودند که در کنار خواندن قطعاتی خاطره ساز از آثار به یادماندنی خود، به دکلمه شعر شاعر افغانستانی نجیب بارور با مطلع "هر کجا مرز کشیدند، شما پل بزنید" پرداخت که مورد استقبال فراوان میهمانان قرار گرفت.

استاد حسام الدین سراج همچنین با خواندن دعای یا مقلب القلوب در لحظات پایانی جشن نوروز بی مرزتحویل سال ۹۸هجری شمسی را با رویکردبین المللی در مؤسسه فرهنگی اکو با نوای خود رقم زد که لحظات ناب و خاطره سازی را برای میهمانان داخلی و خارجی ایجاد کرد.

گفتنی است در اولین جشن نوروز بی مرز در مؤسسه فرهنگی اکو آقای ابوالفضل ورمزیار و نوازندگان ساز و دهل به شاهنامه خوانی و مولودی خوانی ولادت حضرت علی (ع) پرداختند.

مجید شجاع خواننده جوان ایرانی هم با همراهی نوازندگان گروه پازبند در بخش دیگری از جشن نوروز بی مرز جهت ادای احترام به میهمانان خارجی، به اجرای قطعاتی به زبان انگلیسی پرداختند که مورد توجه سفرا و دیپلمات ها ی حاضر در اجلاس قرار گرفت.

اولین جشن نوروز بی مرز در حالی با ابتکار عمل دکتر محمد مهدی مظاهری برای اولین بار در مؤسسه فرهنگی اکو برگزار شد که سالهاست رسم مودت آفرین تحویل سال جمعی کمرنگ شده است و همین موضوع به محدود شدن آیین های نوروزی در حصار مرزها انجامیده است.

گفتنی است که تعدادی ازوزرای دولت، چهره های شاخص دانشگاهی و هنرمندان که به دلایل مختلف امکان حضور در جشن نوروز بی مرز را پیدا نکرده بودند با تماس تلفنی یاارسال پیام به رئیس مؤسسه فرهنگی اکو حمایت خود را از ابتکار عمل دکتر مظاهری در برداشتن مرزهای آیینی بالاخص در حوزه نوروز اعلام کردند.

 

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 6+2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 6+2