آخرین مطالب
کد مطلب: 12022
تاریخ انتشار: پنجشنبه 16 اسفند 1397

گرامیداشت بیست و چهارمین سالروز تاسیس اکو

اخبار  - آیین گرامیداشت بیست و چهارمین سالروز تاسیس مؤسسه فرهنگی اکو، در آستانه فرا رسیدن نوروز و روز جهانی زن، شامگاه چهارشنبه 15 اسفندماه 1397 با حضور دکتر محمدمهدی مظاهری، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو،دبیرکل و معاون سازمان همکاری های اقتصادی اکو؛ ، رییس مجمع مجالس آسیایی ،نمایندگان وزارت امورخارجه و فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ ، معاون برنامه ریزی و سازماندهی معاونت زنان ریاست جمهوری و دهها دیپلمات از کشورهای عضو اکو ،، آلمان، فنلاند، کرواسی، آفریقای جنوبی و بلغارستان وچهره های شاخص هنری و فرهنگی داخلی و خارجی در محل این نهاد بین المللی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع سانی مؤسسه فرهنگی اکو، دکتر محمدمهدی مظاهری؛ طی سخنانی با گرامیداشت فرا رسیدن نوروز به عنوان جشن ملی و یک آیین کهن در سرزمین های مختلف اکو آن را به عنوان برترین نماد فرهنگی تمدنی این منطقه برشمرد و گفت: بسیاری از کشورها از نژادها و مذاهب مختلف، نوروز را مظهر پاکی و صفای روح می دانند و به همین جهت به استقبال بهاری عاری از خشونت می روند.

وی همچنین با تبریک فرا رسیدن ECI day ضمن تقدیر از مدیران قبلی اکو به ارائه گزارشی فشرده از فعالیتهای این نهاد بین المللی در طی دو سال مدیریت خود پرداخت. رئیس مؤسسه فرهنگی اکو در همین راستا ضمن برشمردن دهها عنوان نمایشگاههای فرهنگی و هنری داخلی و خارجی، درس گفتار و نشستهای ادبی، برگزاری هفته های فیلم کشورهای مکزیک و اسپانیا، نمایشگاه فرش ملل اکو، تورهای گردشگری دیپلماتیک ، اجلاس روسای کتابخانه های ملی اکو،اجلاس منظومه آوای صلح ،مزرعه صلح اکو وهمچنین چاپ کتب و ماهنامه های تخصصی در حوزه فرهنگ و هنر وبین الملل خاطرنشان کرد: «برای اولین بار از زمان تاسیس مؤسسه فرهنگی اکو، برگزاری مسابقات ورزشی دیپلماتها را به عنوان محور مهمی از دیپلماسی عمومی موردتوجه قرار داده و 4 مسابقه بین المللی برگزار کردیم».

وی همچنین با اشاره به تاسیس فراکسیون گفتمان فرهنگی اکو در مجلس شورای اسلامی با حمایت هیات رییسه مجلس افزود: «در راستای تعمیق ارتباطات فرهنگی متقابل در حوزه تمدنی اکو، برای اولین بار اقدام به تاسیس اتحادیه مشترک میان این کشورها با محوریت مؤسسه فرهنگی اکو گردید.»

دکتر مظاهری در ادامه گفت: «اتحادیه رسانه های تلویزیونی کشورهای عضو اکو (ECOMU)، اتحادیه خبرنگاران اکو (ECOPRESS) و اتحادیه ناشران دیجیتال اکو (ECO Digital) از جمله این اتحادیه ها هستند».

رئیس مؤسسه فرهنگی اکو با بیان محوریت موزه ها در راهبرد این نهاد بین المللی خاطرنشان کرد: «ضمن انجام دو فعالیت مشترک با موزه بانک ملی ایران، اجلاس روسای موزه های ملی اکو را هم در سال آینده به میزبانی تهران در دستورکار خود دارد».

وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک با نهادهای علمی، پژوهشی و فرهنگی داخلی وبین المللی افزود: «برگزاری همایش مصلح شرق با همکاری مؤسسه نشر آثار امام (ره) از جمله مهم ترین فعالیتهای پیرامون تفاهم نامه های منعقدشده بود.

دکتر مظاهری در همین رابطه به برگزاری آیین رونمایی از اثر «زیر گنبد مینا» در مؤسسه فرهنگی اکو نیز اشاره کرد و گفت: «گزارشی که در این مراسم ارائه شد، تنها بخش کوچکی از فعالیتهای گسترده این نهاد بین المللی در دو سال گذشته بود».

وی ضمن تشکر از همه همکاران خود در این نهاد بین المللی در تحقق بالاترین رشد کیفی و کمی فعالیتهای صورت گرفته در این دوره افزود: «کمبود امکانات و بودجه هرگز باعث نشد که فعالیتهای ما با وقفه ای روبرو گردد».

دکتر مظاهری در پایان ضمن ارائه گزارشی از برنامه های آینده این نهاد بین المللی اظهار امیدواری کرد که با حمایت بیشتر کشورهای عضو و نهادهای داخلی و بین المللی، فرصت تحقق برنامه های دوستی محور و اشتراک آفرین مؤسسه فرهنگی اکو بیش از گذشته فراهم شود.

اقای علیخانی نماینده ویژه وزارت امور خارجه دراین مراسم نیز طی سخنانی ، ضمن تبریک فرا رسیدن بیست و چهارمین سالگرد تاسیس مؤسسه فرهنگی اکو، گفت: «تبریک ویژه به آقای دکتر مظاهری که در دوره تصدی خود با وجود تحمل کمبود بودجه، بیشتر ین و بهترین عملکرد را در این نهاد بین المللی از خود به یادگار گذاشته اند».

وی همچنین با اشاره به حضور خود در مراسم رونمایی از اثر استاد فرهاد فخرالدینی خاطرنشان کرد: «توجه ویژه رئیس مؤسسه فرهنگی اکو به تجلیل از مفاخر فرهنگی و هنری ایران و کشورهای عضو اکو، مسیر گسترش اشتراکات میان ملتها را می گشاید».

گفتنی است بخشهای دیگر مراسم گرامیداشت بیست و چهارمین سالروز تاسیس مؤسسه فرهنگی اکو، شامل سخنرانی خانم شبنم قلی خانی هنرمند و سفیر صلح و دوستی؛ دکتر محمد دبیر انجمن سفیران صلح و دوستی واجرای برنامه موسیقی توسط گروه روناک و شاهنامه خوانی توسط استاد ورمزیار بود که در حاشیه آن نیز از زنان فرهیخته در زمینه فرهنگ و هنر و کارآفرینی به مناسبت روز جهانی زن با هدایایی تجلیل شد.

 

 

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5-3

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5-3