آخرین مطالب
کد مطلب: 11005
تاریخ انتشار: یکشنبه 21 بهمن 1397

بزرگداشت شیخ ابوسعید ابوالخیر

اخبار  - نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه ها و هنرمندان برجسته دو کشور ایران و ترکمنستان درباره بزرگداشت شیخ ابوسعید ابوالخیر پیش از ظهر یکشنبه مورخ 21 بهمن 97 در مؤسسه فرهنگی اکو با حضور دکتر محمد مهدی مظاهری رئیس این نهاد بین المللی، آقای داوود اوراز شاهداف رئیس مؤسسه زبان مختوم قلی و مدیر بخش نسخ خطی آکادمی علوم ترکمنستان، آقای قربانوف سفیر ترکمنستان ، دیپلمات‌های افغانستان و تاجیکستان ، معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و فرهنگستان هنر و سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، دکتر مظاهری باتشکر از کلیه مهمانان حاضر، از شیخ ابوسعید ابوالخیر به عنوان شاعری جهانی و عارفی صوفی نام برد.

وی در ادامه سخنان خود افزود: نگاه ویژه دانشمندان و فلاسفه معاصر جهان به جایگاه شیخ ابوسعید ابوالخیر وظیفه سنگینی را برای جهانی سازی این شخصیت فرزانه بر دوش نهادهای فرهنگی دو کشور نهاده است.

رئیس مؤسسه فرهنگی اکو همچنین از برنامه های ویژه این نهاد بین المللی برای گرامیداشت جایگاه رفیع شیخ ابوسعید ابوالخیر در دو کشور ایران و ترکمنستان خبر داد.

آقای داوود اوراز شاهداف رئیس مؤسسه زبان مختوم قلی ترکمنستان، ضمن تشکر ویژه از رئیس مؤسسه فرهنگی اکو در پاسداشت جایگاه رفیع شیخ ابوسعید ابوالخیر گفت: آنچه، این شاعر بلند آوازه برای ما به یادگار گذاشته است توجه به نقش عرفان در تسهیل روابط اجتماعی و فرهنگی است.

وی در ادامه با اشاره به تأثیر بی بدیل شیخ ابوسعید ابوالخیر بر شاعر بلند آوازه ترکمنستان مختوم قلی فراقی، به بیان تشابه اشعار این دو شاعر عارف و سالک پرداخت.

آقای احمت قربانوف سفیر ترکمنستان نیز طی سخنانی ضمن قدردانی از توجه و ابتکار عمل دکتر مظاهری رئیس مؤسسه فرهنگی اکو در برگزاری نشست هم اندیشی بین اساتید دو کشور برای زمینه سازی بزرگداشتی با شکوه برای شیخ ابوسعید ابوالخیر، آمادگی کشورخود را برای همکاری کامل در این زمینه اعلام کرد.

آقای هاشمی گلپایگانی سفیر سابق ایران در ترکمنستان نیز طی سخنانی در این نشست ضمن قدردانی از توجه ویژه دکتر مظاهری رئیس مؤسسه فرهنگی اکو به ترویج اشتراکات فرهنگی بین کشورهای حوزه تمدنی اکو بالاخص ایران و ترکمنستان قدردانی نمود و اظهار امیدواری کرد در دوره ایشان عقب ماندگی های گذشته در زمینه تحکیم روابط فرهنگی کشورهای اکو جبران گردد.

شایان ذکر است در ادامه این نشست اساتیدی از دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان همچون داوود اوراز شاهداف ، تویلی موحی اف، بابک فرزانه، اخگری، اسماعیلی، علیرضا صالحی، یارزاده معاون فرهنگستان هنرو هاشمی معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به طرح مباحثی پیرامون ابعاد مختلف شخصیتی شیخ ابوسعید ابوالخیر و تأثیر آن بر ادبیات و فرهنگ و دیگر شعرای دو کشور از جمله مختوم قلی فراقی پرداختند.

 

 

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 7+1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 7+1